+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
  • Nedostatek hořčíku v těle jako tichý problém – jak ho doplnit?

    Cítíte se neustále unavení? Trápí vás svalové křeče, migrény, poruchy spánku? Možná je to nedostatek hořčíku! Tento minerál hraje v našem těle klíčovou roli a jeho nedostatek může mít vážné následky. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete pro výběr toho nejkvalitnějšího hořčíku.

    Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 15. 5. 2024  |  Aktualizováno: 3. 6. 2024  |

    Cítíte se neustále unavení? Trápí vás svalové křeče, migrény, poruchy spánku? Možná je to nedostatek hořčíku! Tento minerál hraje v našem těle klíčovou roli a jeho nedostatek může mít vážné následky. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete pro výběr toho nejkvalitnějšího hořčíku.

    Jak se projevuje nedostatek hořčíku?

    Tělo nám dává různé signály, když mu něco chybí. Vyznat se v nich mnohdy není vůbec jednoduché. Pokud se vám tělo snaží naznačit zrovna nedostatek hořčíku, bude to dělat hned několika příznaky. Pokud je ale zažíváte, nemusí jít hned o nedostatek hořčíku, s jistotou to zjistíte až rozborem krve. A jaké že jsou ty příznaky?

    Můžete se cítit neustále unavení a bez energie, i když se snažíte dostatečně spát. Dalšími varovnými signály mohou být opakované bolesti hlavy a migrény. Možná jste si také všimli častějších svalových křečí, zejména v noci, nebo brnění končetin. Ačkoliv si to často nespojíme, i psychické potíže, jako třeba stres, podrážděnost a problémy se spánkem, mohou souviset s nedostatkem hořčíku. Zhoršení kvality vlasů a nehtů, které se třepí a snadno lámou, také nemusí být jen kosmetický problém, ale může na něj mít vliv právě nedostatek tohoto důležitého minerálu. Někdy nás tělo na nedostatek živin upozorňuje i chutěmi na nezvyklé věci. Pokud míváte často silnou a neodolatelnou chuť na čokoládu, může to znamenat, že se tělo snaží doplňovat hořčík.

    Sporty man holding sore shoulder 1763939

    Ignorovat tyto signály se nevyplatí. Dlouhodobý nedostatek hořčíku totiž může mít vážné zdravotní následky. Může zvyšovat riziko srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku a mrtvice. Navíc nedostatek hořčíku může vést k rozvoji cukrovky a v neposlední řadě, nedostatek hořčíku hraje roli v metabolismu kostí, a proto jeho dlouhodobý nedostatek zvyšuje riziko osteoporózy.

    K čemu je dobrý hořčík?

    Hořčík je minerál, který hraje v našem těle klíčovou roli. Podílí se na široké škále důležitých funkcí, které ovlivňují naše zdraví a pohodu. Podívejme se na některé z prověřených a potvrzených zdravotních a výživových tvrzení o hořčíku, které vydala Evropská komise:

    K čemu je hořčík?

    Hořčík napomáhá ke:

    • Snížení míry únavy a vyčerpání
    • Správné činnosti nervové soustavy
    • Energetickému metabolismu
    • Správné činnosti svalů
    • Podílí se na procesu dělení buněk a syntéze bílkovin
    • Udržení správného stavu zubů a kostí
    • Elektrolytické rovnováze

    Hořčík na spaní

    Hořčík hraje klíčovou roli také v regulaci spánku. Jeho dostatek podporuje produkci melatoninu, hormonu řídícího spánkový cyklus, a snižuje hladinu stresu, čímž napomáhá klidnému usínání a hlubokému spánku. Nedostatek hořčíku se projevuje poruchami spánku, včetně insomnie a nekvalitního spánku. Hořčík zvyšuje hladinu GABA, neurotransmiteru zklidňujícího mozkovou aktivitu, čímž usnadňuje usínání a prodlužuje fáze hlubokého spánku.

    Doporučená denní dávka hořčíku pro dospělé se pohybuje okolo 400 mg pro muže a 310 mg pro ženy. Většina lidí získává z běžné stravy zhruba polovinu této dávky, proto se pro podporu kvalitního spánku doporučuje užívat doplňky stravy s hořčíkem v dávce 200-400 mg. Nejlepší hořčík na spaní je takový, který koupíte u renomovaného prodejce, vyrobený seriózní firmou.

    Hořčík na křeče

    Svalové křeče, náhlé a bolestivé stahy svalů, trápí mnoho lidí, ať už po náročném sportovním výkonu, nebo i v klidu. Mezi hlavní příčiny patří nadměrná zátěž svalů, dehydratace a nerovnováha minerálů v organismu, a to především hořčíku.

    Hořčík hraje klíčovou roli v relaxaci svalů a jeho nedostatek vede ke svalovému napětí a zvyšuje riziko křečí. Získat hořčík ze stravy je sice možné, ale ne vždy snadné. Mezi potraviny bohaté na hořčík patří luštěniny, maso, ryby, ořechy a zelenina. Vhodným doplňkem stravy tak mohou být hořčíkové preparáty, které zajistí dostatečný přísun tohoto důležitého minerálu.

    Proč užívat hořčík v těhotenství?

    Důležitost hořčíku v těhotenství není dobré podceňovat. Hořčík pro těhotné je opravdu důležitý, jeho potřeba se v těhotenství zvyšuje o cca 15-20 %, a to z důvodu narůstající potřeby energie a živin pro vývoj plodu. Dostatek hořčíku v těhotenství hraje klíčovou roli v prevenci preeklampsie, těhotenství s patologickým průběhem, předčasného děložního krvácení a poruch v šestinedělí. Podporuje zdravý vývoj plodu a snižuje riziko předčasného porodu i syndromu náhlého úmrtí. Mezi příznaky nedostatku minerálu magnesium v těhotenství patří únava, svalové křeče, zácpa a poruchy spánku. V závažnějších případech může vést k potratu, preeklampsii a předčasnému porodu.

    Doporučená denní dávka hořčíku pro těhotné ženy je 360 mg. Hořčík lze do organismu doplnit stravou bohatou na listovou zeleninu, ořechy, semena, luštěniny a celozrnné produkty. V případě potřeby je vhodné užívat i doplňky stravy s hořčíkem, samozřejmě po konzultaci s lékařem.

    Pregnant woman in bed 1756252

    Nejlepší hořčík na trhu

    Hořčík se nachází v mnoha formách, od kapslí a tablet po hořčík v nápojích. Vybrat ten správný může být matoucí.

    Je důležité zvolit formu, která vám nejlépe vyhovuje a je snadno vstřebatelná. Mezi oblíbené formy patří citrát hořčíku, glycinát hořčíku a malát hořčíku. Při výběru doplňku stravy hledejte produkty renomovaných značek a dbejte na to, aby obsahovaly pouze hořčík a žádné zbytečné přísady. Před užíváním doplňků stravy se vždy poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že jsou pro vás vhodné. Samozřejmě se můžete zaměřit i na hořčík v potravinách, bohužel ho ale většina lidí z jídla nezískává dostatek.

    Hořčík chelát

    Hledáte ten nejkvalitnější hořčík na trhu? Pak je magnesium chelát ideální volbou! Díky své vazbě na aminokyseliny se vyznačuje vysokou vstřebatelností a biologickou dostupností. Jestli si plánujete kupovat hořčík doplněk stravy, můžete vsadit na to, že chelát je opravdu kvalitní hořčík. Nejsilnější hořčík na trhu bude pravděpodobně právě takový s chelátovou vazbou.

    Mezi jeho hlavní benefity patří:

    • Zlepšení spánku a boje proti stresu
    • Snížení svalových křečí a únavy
    • Podpora zdraví kostí a zubů
    • Regalace krevního tlaku a hladiny cukru v krvi

    Hořčík chelát se vyskytuje v různých formách, například jako bisglycinát hořčíku, který je proslulý svou šetrností k žaludku. Chelát je zkrátka nejlepší hořčík na trhu.

    Denní dávka hořčíku

    Dospělí ve věku 25-51 let by měli denně přijímat 300 mg hořčíku (ženy) a 350 mg (muži). Mladiství a mladí dospělí (15-25 let) potřebují 400 mg. Těhotné ženy by měly konzumovat 310 mg a kojící 390 mg hořčíku denně.

    Zanechte první komentář

    Pečtěte si další články z našeho blogu:

    Poslední recenze našeho obchodu

    Powered byCusRev
    4,9
    Založeno na 129 recenzích
    1-1 z 1 recenze
    1. MM

      Špatně . Zásilka byla odeslána na jiný vydejni misto.

    Všechny recenze
    Obsah Vašeho košíku