+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
  • Na co je dobrý zinek? Účinky zinku, v čem je zinek a kdy ho brát

    Lidské tělo potřebuje spoustu vitamínů a minerálů k jeho správné funkci. Jedním z nich je zinek, který se zapojuje do několika biologických procesů – potřebujeme ho nejen ke správné funkci imunitního systému, ale třeba i k dobrému hojení ran. O tom, jak moc je zinek potřebný a proč bychom se měli zaměřit na jeho dostatečný…

    Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 16. 7. 2024  |  Aktualizováno: 16. 7. 2024  |

    Lidské tělo potřebuje spoustu vitamínů a minerálů k jeho správné funkci. Jedním z nich je zinek, který se zapojuje do několika biologických procesů – potřebujeme ho nejen ke správné funkci imunitního systému, ale třeba i k dobrému hojení ran. O tom, jak moc je zinek potřebný a proč bychom se měli zaměřit na jeho dostatečný příjem, se dozvíte v tomto článku.

    pexels shvetsa 3683088

    Co to je a k čemu je dobrý zinek?

    Jak už jsme si uvedli v úvodu, zinek je pro člověka velmi důležitý. Dokonce se uvádí, že je druhý nejdůležitější minerál po hořčíku a druhý nejvíce zastoupený po železe. Ostatně se nachází v každé buňce a díky tomu se účastní mnoha biochemických procesů. Vzhledem k tomu, že si jej lidské tělo neumí samo produkovat, je potřeba důsledně dbát na jeho dostatečný příjem.

    Člověk potřebuje zinek pro správnou funkci imunitního systému, zdravou kůži (účinně bojuje s akné a exémy), vlasy a pro podporu plodnosti. Sehrává významnou roli při růstu a dělení buněk, takže se jedná o klíčový minerál pro dospívání. Zinek také stabilizuje hladinu cukru v krvi a podporuje produkci bílkovin. Podporuje i proces trávení a absorpci živin, stejně jako hojení ran. Současně má silné detoxikační účinky. Jedna malá zajímavost na závěr – díky dostatku zinku správně vnímáme různé chutě a vůně.

    pexels kovyrina 1879288

    V čem je zinek? Přírodní zdroje zinku i doplňky stravy

    Zinek lze do lidského těla dodat dvojím způsobem – prostřednictvím správně nastaveného jídelníčku nebo doplňků stravy. Samozřejmě lze obě varianty kombinovat.

    Mezi potraviny, které jsou bohaté na zinek, patří mořské plody (nejvíce zinku najdeme v ústřicích, poté v krevetách, humrech nebo mušlích) a maso (především hovězí, drůbež a ryby). Také jej najdeme v mléčných potravinách (mléko, sýr). Zinek z živočišných produktů se lépe vstřebává než ten z potravin rostlinného původu. Proto zejména vegetariáni a vegani by si měli dávat pozor na dostatečný příjem tohoto minerálu.

    Z rostlinné stravy se zinek nejvíce nachází v oříškách (zejména jde o kešu a vlašské ořechy), semínkách (konopná, dýňová nebo sezamová) a luštěninách (cizrna, čočka, fazole).

    Ačkoliv v ovoci a zelenině moc zinku nenajdeme, výjimku představují brambory – jedna velká brambora obsahuje asi 1 mg zinku.

    Aktuálním tématem posledních let je postupné snižující se množství zinku v potravinách. V tom případě je vhodné zvážit i možnost zařazení kvalitních doplňků stravy. Na trhu jsou dostupné tablety, kapsle, kapky, pastilky na cucání, prášek nebo sprej. Vybrat si můžete často mezi anorganickou a organickou formou zinku. Rozdíl je především v ceně a vstřebatelnosti minerálu – pokud si pořídíte organickou formu, je takový přípravek sice dražší, ale zato se zinek lépe vstřebává; u anorganické formy je tomu naopak.

    pexels pixabay 144248

    Kdy brát zinek? Doporučená denní dávka zinku

    Doporučená denní dávka zinku pro dospělého člověka je 10 až 20 mg, u dětí je to 5 až 7 mg. Potřeba zinku je vyšší v případě těhotenství, kojení nebo u osob s onemocněním trávicího traktu. Stejně tak by si na dostatečný příjem měli dát pozor vegetariáni a vegani, starší lidé, osoby s nezdravým životním stylem (kuřáci, alkoholici), aktivní sportovci a lidé, co se hodně potí nebo jsou po nemoci.

    Stejně jako u všeho, i moc zinku škodí. Proto by denní dávka neměla překročit 50 mg. Pokud se zinkem „předávkujete”, můžete si přivodit zvracení, průjmy, křeče v břiše, závratě, ospalost, vyrážky na kůži nebo bolesti hlavy.

    Celou denní dávku zinku bohatě získáte z pestré stravy, takže při správně nastaveném jídelníčku se nemusíte zaměřit na hledání vhodného doplňku stravy. Jestliže takový přípravek přeci jen zařadíte do své životosprávy, pamatujte, že byste zinek měli brát ideálně po snídani, případně po večeři.

    Zanechte první komentář

    Pečtěte si další články z našeho blogu:

    Poslední recenze našeho obchodu

    Powered byCusRev
    4,9
    Založeno na 149 recenzích
    5 hvězdiček
    96
    96%
    4 hvězdičky
    2
    2%
    3 hvězdičky
    1
    1%
    2 hvězdičky
    0%
    1 hvězdička
    1
    1%
    1-1 z 1 recenze
    1. MM

      Špatně . Zásilka byla odeslána na jiný vydejni misto.

    Všechny recenze
    Obsah Vašeho košíku