+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
  • Co dělat, když vás zastihne bolest bederní páteře?

    Když člověka bolí záda, celý svět je najednou ponuřejší. Už jen vstát z postele nebo ze židle je problém. Jak se zbavit bolesti beder? A jak se jí úplně vyhnout? Čtěte dál a dozvíte se to a mnohem víc!Bolest bederní páteře vystřelující až do nohyBolest bederní páteře vystřelující do nohy, často doprovázena brněním, necitlivostí nebo slabostí…

    Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 24. 10. 2024  |  Aktualizováno: 24. 10. 2024  |

    Když člověka bolí záda, celý svět je najednou ponuřejší. Už jen vstát z postele nebo ze židle je problém. Jak se zbavit bolesti beder? A jak se jí úplně vyhnout? Čtěte dál a dozvíte se to a mnohem víc!

    sasun bughdaryan xWlsYJU4ynE unsplash

    Bolest bederní páteře vystřelující až do nohy

    Bolest bederní páteře vystřelující do nohy, často doprovázena brněním, necitlivostí nebo slabostí nohy, patří mezi nejčastější důvody, proč lidé vyhledávají pomoc lékaře nebo fyzioterapeuta. Děje se z mnoha různých důvodů, ale obvykle ji lze rozdělit na dva hlavní typy: radikulární syndrom (vyhřezlá ploténka) a pseudoradikulární syndrom (svalové napětí).

    • U radikulárního syndromu je bolest způsobená skřípnutím nervu v oblasti bederní páteře, často kvůli problémům s meziobratlovou ploténkou.
    • U pseudoradikulárního syndromu nejsou nervy ani ploténky přímo poškozeny, ale bolest se šíří kvůli zvýšenému napětí v měkkých tkáních nebo kloubním blokádám.

    Typickými příznaky jsou slabost nebo necitlivost hýždí, zadní či zevní strany stehna a lýtka, někdy dokonce i prstů u nohou, nejčastěji palce. Bolest se může šířit po celé dolní končetině, od kyčle po kotník, nebo se zpočátku objevit jen v boku či stehně. V některých případech je cítit pouze brnění nebo necitlivost v určitých oblastech, což často ukazuje na dráždění nervů.

    Problémy s bederní páteří vznikají postupně, kdy se dlouhodobě přetěžují meziobratlové ploténky a svaly. Prudký pohyb nebo fyzicky náročný víkend pak často bývají poslední kapkou, která tyto potíže spustí. Základem léčby je pohybová terapie, která se zaměřuje na správné držení těla, uvolnění svalového napětí a posílení stabilizačního systému páteře. Klíčové je ale také zlepšení životního stylu – zahrnující pravidelný pohyb, správnou výživu a vyvážený odpočinek. To pomáhá nejen s léčbou, ale i s prevencí opakování těchto potíží.

    gmb fitness ug onUKP99Q unsplash

    Proč vás bolí bederní páteř?

    Bolest bederní páteře je nejčastěji způsobená fyzickým přetěžováním a nerovnováhou svalů. Oslabení svalů břicha, zad, hýždí a pánevního dna vede k nadměrnému zatížení bederní oblasti, která pak skoro sama nese váhu celého těla. Častým viníkem je špatné držení těla, dlouhé sezení u počítače, nedostatek pohybu nebo přílišné nošení vysokých podpatků.

    Bederní bolesti mohou poukazovat i na onemocněním vnitřních orgánů, například ledvin, žlučníku nebo střev. Bolest se objevuje i při menstruaci a v těhotenství. Pokud bolesti přetrvávají nebo jsou silné, je na místě co nejdříve navštívit lékaře nebo fyzioterapeuta.

    the nix company m6mAYVEHlNs unsplash

    Co pomáhá na bolesti bederní páteře a jak si rychle ulevit? 

    Jednou z prvních a nejúčinnějších metod pomoci od bolestí bederní páteře je suché teplo. Zahřátí postižené oblasti na teplotu mezi 40 až 60 °C po dobu alespoň 10 minut pomáhá uvolnit zatuhlé svaly. K tomu můžete využít například nahřátý ručník, gelové sáčky, nebo pohodlnou elektrickou dečku. Pro rychlé zklidnění můžete sáhnout také po volně dostupných lécích proti bolesti. Myslete ale na to, že slouží jen jako dočasná pomoc. Dlouhodobé řešení je jedině odhalení a odstranění příčiny bolesti.

    huum Ruso6EXMC5U unsplash

    Další účinnou metodou je masáž spoušťových bodů (tzv. trigger pointy). Prohmatejte bolestivou oblast a zkuste tyto ztuhlé body rozmasírovat rotačními pohyby. Pokud se necítíte na masáž sami, můžete poprosit někoho blízkého, aby vám s uvolněním svalů pomohl.

    Skvělou úlevu přináší také cvičení zaměřené na uvolnění beder. Vyzkoušejte například jógovou pozici „kobra“, nebo cvik zvaný „žabák“, které pomáhají uvolnit napětí v oblasti bederní páteře.

    Kromě těchto metod můžete využít i speciální produkty, jako je Fytogel Slaviton nebo náplasti Wutong. Slaviton pomáhá snižovat zánět a zlepšovat prokrvení, zatímco náplasti Wutong jsou výborné pro zmírnění bolesti a uvolnění ztuhlých svalů.

    Pokud se bolest nelepší nebo přetrvává několik dní, je nutné vyhledat odbornou pomoc lékaře či fyzioterapeuta, abyste se vyhnuli risku dlouhodobých komplikací.

    Zanechte první komentář

    Pečtěte si další články z našeho blogu:

    Poslední recenze našeho obchodu

    Powered byCusRev
    4,9
    Založeno na 154 recenzích
    5 hvězdiček
    96
    96%
    4 hvězdičky
    2
    2%
    3 hvězdičky
    1
    1%
    2 hvězdičky
    0%
    1 hvězdička
    1
    1%
    1-1 z 1 recenze
    1. MM

      Špatně . Zásilka byla odeslána na jiný vydejni misto.

    Všechny recenze
    Obsah Vašeho košíku