+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
  • Čaga sibiřská: K čemu slouží tato „houba nesmrtelnosti”?

    Vitální houby jsou zázrak přírody. Nabízejí obrovské množství zdravotních benefitů a jen čekají, až je využijeme. Tak proč to nezkusit? Jednou z nich je právě čaga sibiřská. Co je zač a na co se dá využít?Co to je houba čaga neboli rezavec šikmý? Houba chaga, známá také jako rezavec šikmý (Inonotus obliquus), je jednoduše naprosto úžasný dar…

    Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 19. 9. 2024  |  Aktualizováno: 19. 9. 2024  |

    Vitální houby jsou zázrak přírody. Nabízejí obrovské množství zdravotních benefitů a jen čekají, až je využijeme. Tak proč to nezkusit? Jednou z nich je právě čaga sibiřská. Co je zač a na co se dá využít?

    Co to je houba čaga neboli rezavec šikmý? 

    Houba chaga, známá také jako rezavec šikmý (Inonotus obliquus), je jednoduše naprosto úžasný dar přírody. Pochází ze Sibiře a jde o houbovitý parazit, který roste podobně jako třeba choroš na stromech, především na břízách. Kromě Sibiře ji ale najdete i v dalších chladných oblastech severní Eurasie. Čaga se roste ze živin získaných z břízy, díky čemuž kombinuje léčivou sílu jí i sebe samotné a vytváří bioaktivní sloučeniny s různými léčivými vlastnostmi, využívanými v lidové medicíně i moderní vědě.

    Posiluje imunitní systém a podporuje vitalitu, jako většina hub, které najdou své využití v tradiční čínské medicíně. Kromě toho ale pomáhá i při závažných problémech, jako jsou kardiovaskulární choroby nebo i rakovina. Obsahuje polysacharidy, které zlepšují trávení a podporují imunitu, polyfenoly s antioxidačními účinky chránícími buňky před poškozením, a triterpenoidy s protizánětlivými vlastnostmi, které mají pozitivní vliv na játra a srdce. Díky těmto vlastnostem je čaga dodnes pod mikroskopem vědců, kteří ji zkoumají pro její potenciál v oblasti farmacie.

    Kromě podpory imunity a ochrany srdce má čaga také výborné adaptogenní vlastnosti. Pomáhá tělu lépe se vyrovnávat se stresem a tím zároveň přispívá k celkové vitalitě, bojuje s únavou a podporuje zdraví pleti a vlasů.

    t r KmYYEM5fLXQ unsplash edited

    Jaké účinky pro zdraví čaga přináší?

    Jedním z hlavních benefitů čagy je její schopnost podporovat zdraví srdce a cév. Antioxidanty v ní obsažené pomáhají neutralizovat volné radikály, čímž chrání buňky před poškozením a podporují správnou funkci cév. Dále čaga přispívá k ochraně jater díky triterpenoidům, které mají potenciál zlepšovat regeneraci jaterních buněk a chránit je před škodlivými látkami.

    Kromě titerpenoidů obsahuje také polysacharidy a polyfenoly, další jsou bioaktivní sloučeniny s významnými antioxidačními, protizánětlivými a imunomodulačními (podporujícími imunitu) vlastnostmi. Díky svým benefitům pro imunitní systém je vhodná pro prevenci různých onemocnění. Polysacharidy v ní obsažené stimulují produkci bílých krvinek, které hrají klíčovou roli v boji proti infekcím.

    Takže pro přehlednost, zdravotní benefity čagy sibiřské jsou hlavně:

    • Posílení imunitního systému
    • Podpora vitality a celkové energie
    • Prevence a podpora léčby rakoviny
    • Zlepšení kardiovaskulárního zdraví (srdce a cév)
    • Ochrana jater a podpora jejich regenerace
    • Zlepšení trávení a regulace střevní mikroflóry
    • Snížení zánětu v těle (protizánětlivé účinky)
    • Regulace hladiny cukru v krvi (vhodné pro diabetiky)
    • Podpora dlouhověkosti (ochrana buněk před poškozením volnými radikály)
    • Snížení únavy (adaptogenní vlastnosti)
    • Zlepšení zdraví pleti a vlasů (antioxidační účinky)
    • Podpora správné funkce štítné žlázy (hormonální rovnováha)
    • Podpora při léčbě kožních onemocnění (psoriáza, atopický ekzém)
    • Podpora při léčbě onkologických onemocnění (antioxidační a protizánětlivé účinky)
    image 4

    Čaga – užívání

    No a jak čagu vlastně užívat? Je hned několik způsobů, záleží čistě na vás, co je vám pohodlnější. Mezi nejběžnější metody patří užívání ve formě extraktů, prášku, čaje, sirupů, tinktur nebo kapslí. Dávkování vždy určujte podle informací uvedených na příbalovém letáku.

    Při užívání čagy je důležité dbát na správné dávkování a konzultovat její použití s lékařem, zejména pokud máte trvající zdravotní problémy. Obzvláště na pozoru se mějte, pokud vás trápí poruchy srážlivosti krve nebo autoimunitní onemocnění. Děti a těhotné ženy by měly být při užívání čagy obzvlášť opatrné a vždy konzultovat její užívání s odborníkem.

    image 5

    Čaga nežádoucí účinky

    Ať už máte kapsle, sirup nebo třeba čaga čaj, můžete se potkat s nežádoucími účinky, a to nejen, když si houby dáte příliš. I když většina lidí při jejím užívání nezaznamenává žádné vedlejší účinky, chce to na ně myslet. Čaga může narušit srážlivost krve – proto se doporučuje přerušit užívání čagy alespoň dva týdny před plánovanou operací a také po ní, aby se minimalizovalo riziko krvácení. Může také špatně interagovat s léky na ředění krve a na cukrovku. Cukrovkáři by měli být obzvláště na pozoru, protože by mohla také snížit hladinu cukru v krvi. Bezpečnost užívání čagy u dětí a těhotných žen není dostatečně prozkoumaná, proto doporučujeme obezřetnost.

    Zanechte první komentář

    Pečtěte si další články z našeho blogu:

    Poslední recenze našeho obchodu

    Powered byCusRev
    4,9
    Založeno na 149 recenzích
    5 hvězdiček
    96
    96%
    4 hvězdičky
    2
    2%
    3 hvězdičky
    1
    1%
    2 hvězdičky
    0%
    1 hvězdička
    1
    1%
    1-10 z 144 recenzí
    1. JU

      Vše v pořádku, velice rychle doručení. Děkuji a doporučuji

    2. K

      Skvělá obchod, rychlé doručení, výborná komunikace

    3. A

      Vše v pořádku.

    4. MP

      Vše super

    5. LS

      Přehledné webové stránky, příjemná a rychlá komunikace, obchod doporučuji :-), velká spokojenost.

    6. RZ

      Kvalitní zboží i služby

    7. I

      Rychlé jednání, spokojenost

    8. VS

      Rychlé dodání, žádné problémy

    9. VM

      S vitamíny vaší značky jsem spokojená již několik let 👍

    10. AH

      Naprostá spokojenost.

    1 2 15 »
    Všechny recenze
    Obsah Vašeho košíku