Trápí vás bolest hlavy od krční páteře? Bojíte se, co všechno to může znamenat? Pojďme se tomu dnes společně podívat na zoubek.
Bolest krční páteře a s tím spojená bolest hlavy
Na první pohled se může zdát, že krční páteř není příliš zatěžovaná, ale opak je pravdou. Krční páteř musí neustále držet hlavu, která většinou váží skoro 5 kilo. Běžně, když máme hlavu rovně, jí to nijak moc nevadí, ale když máme hlavu skloněnou – například při psaní na mobilu – se zátěž na krční obratle výrazně zvyšuje.
Problémy s krční páteří pak často vedou i k bolestem hlavy, které většinou začínají v oblasti šíje a vystřelují do čela, očí nebo uší. Bolesti se pak můžou rozšířit i do ramen a horní části zad. Typické jsou také další příznaky jako hučení v uších, motání hlavy nebo brnění v rukou.
Tento problém lze řešit pomocí kombinace fyzioterapie, cvičení na posílení a uvolnění svalů krční páteře, správného držení těla a někdy i léků na uvolnění svalů či zmírnění bolesti. Důležitá je také prevence, například správné ergonomické uspořádání pracovního prostoru a pravidelná pohybová aktivita. V těžších případech může být potřeba odborná léčba nebo konzultace s lékařem.
Co způsobuje bolest krční páteře
Hlavním viníkem je špatné držení těla, jak už bylo zmíněno. Problémy s krční páteří můžou ale pramenit i ze zranění, degenerativního onemocnění, stresu, zánětů nebo infekcí.
Špatné držení těla (často při dlouhodobém sezení nebo práci v neergonomické pozici), vede k napětí a křečím svalů v krku a ramenech, což způsobuje bolest, zejména pokud tento stav trvá dlouhodobě.
Zranění jako například úrazy nebo autonehody, mívají za vinu poškozené obratle nebo měkké tkáně v krční páteři a vedou k intenzivním bolestem.
Degenerativní onemocnění, jako je osteoartróza, způsobují opotřebení chrupavky a kostí, což vede k prudké bolesti.
Nervové problémy, zejména stlačení nervů v krční páteři, mohou způsobit bolest, mravenčení a slabost v rukou a ramenech.
Zánětlivá onemocnění, jako spondylitida nebo revmatoidní artritida, způsobují bolest skrze zánětlivé procesy v kloubech a kostech, což vede k jejich poškození.
Kromě fyzických příčin je významným přispěvatelem k bolestem krční páteře také stres. Ten často vede k napětí svalů v krční páteři a ramenou. To působí bolesti, které se občas rozšíří až do horní části zad.
POZOR: Sice se to nestává často, ale občas se bolestí krční páteře ohlašuje nebezpečná streptokoková infekce, která se může šířit do tkání a kloubů krční páteře. Ta, když ji včas neléčíme, dokáže způsobit i záněty a intenzivní bolest, a dokonce vést k omezení pohybu.
Co na bolest krční páteře?
Když vás začne omezovat ztuhlost nebo bolest v oblasti krku, váš první krok by měl určitě být konzultace s lékařem nebo fyzioterapeutem. Ti dokážou uvolnit zablokované obratle mobilizací, ale hlavně vyloučit, jestli se nejedná o závažnější problém, a doporučit další postup. Při akutní bolesti můžete zahájit léčbu sami, než se dostanete k doktorovi, a to pomocí volně dostupných prostředků, správných cviků a klidového režimu.
Jednou z nejrychlejších a nejdostupnějších metod je použití volně prodejných analgetik. Masti a gely s obsahem ibuprofenu nebo diklofenaku působí proti bolesti a zánětu, paracetamol pak poskytuje úlevu od bolesti celkově. Kromě léků můžete sáhnout i po prohřívacích prostředcích, jako jsou hřejivé náplasti, infralampy nebo termofory, které hřejivým efektem uvolní svaly a podpoří prokrvení.
Jste spíše zastánce přírodních řešení? Pak určitě vyzkoušejte produkty, jako je Slaviton fytogel, který zlepšuje mikrocirkulaci a pomáhá ulevit od bolesti, nebo TianDe Wutong náplasti s protizánětlivými a zklidňujícími účinky. Tyto šetrné přírodní prostředky jsou skvělé pro zmírnění akutní bolesti a podporu regenerace krční páteře.
V případě dlouhodobé bolesti krční páteře je potřeba nejen omezit fyzickou aktivitu, ale také zvážit spolupráci s odborníky, kteří vás naučí speciální cviky na uvolnění páteře přesně pro váš případ, abyste si situaci sami doma jen nezhoršili, řeknou vám, jak spát při bolesti krční páteře a vyloučí další problémy.