Naše tělo potřebuje mnoho vitamínů a minerálů, aby bylo zdravé a správně fungovalo. To platí i pro jeden z nejdůležitějších a nejvíce zastoupených prvků v lidském těle – zinek (latinsky zincum). Z chemického hlediska jde o lehce tavitelný kov, který se mimo potravin nachází i ve volné přírodě (např. v zemské kůře nebo mořské vodě). Po celém světě však existují i rudy, ve kterých se zinek těží.
Z pohledu biologie představuje zinek minerál, který má vliv na zdravý život rostlin i živočichů, včetně člověka. Jaké jsou tedy účinky zinku na lidské tělo? A kde všude ho najdeme?
Zinek a jeho účinky pro tělo
Zinek má na svědomí více než 300 biochemických reakcí v lidském organismu. To znamená, že se nachází v každé buňce a podílí se na pestré škále procesů, od trávení po schopnost hojení. V této souvislosti je zajímavé, že tělo dospělého člověka obsahuje cca 2 g zinku.
Tento minerál hraje důležitou roli tehdy, pokud chceme mít zdravé vlasy, nehty, oči a kůži. Díky dostatečnému přísunu nám zinek pomáhá v boji s akné, exémy a dalšími kožními problémy. Také zlepšuje proces trávení.
Zinek je esenciální prvek pro děti a dospívající, neboť se ve velkém podílí na jejich vývoji. Stejně tak má vliv na obranyschopnost organismu a hojení ran, díky čemuž pomáhá i v boji s chronickými onemocněními. Zinek má také významné antioxidační a protizánětlivé účinky a pomáhá stabilizovat hladinu cukru v těle, protože má vliv na produkci inzulinu.
Dostatečnou úroveň zinku v těle ocení především muži, jelikož má blahodárný vliv na jejich potenci a zdraví spermatu. Zároveň je zajímavé, že zinek ovlivňuje to, jak vnímáme chutě a vůně.
Co obsahuje zinek? Zdroje zinku
Ačkoliv jde o elementární prvek pro člověka, tělo si jej nedokáže vyrobit, a tak se musí dbát na dostatečný denní příjem – z potravin nebo doplňků stravy. Doporučená denní dávka se pohybuje okolo 10 až 20 mg u dospělých, což se dá hravě získat ze správné stravy.
Větší dávky zinku by měly přijímat osoby, jež jsou po nemoci, mají oslabenou imunitu nebo trpí onemocněním trávicího ústrojí. Stejně tak těhotné a kojící ženy, vegetariáni, vegani či aktivní sportovci měli dbát na dostatečný příjem. Pozor bychom si měli dát také na období podzimu a zimy, kdy nevadí výraznější přísun zinku, protože je naše imunita vystavena mnohým nebezpečím.
Zinek je hojně zastoupen v živočišných potravinách – zejména mořských plodech (ústřice, mušle, krevety), mase (hovězí, ryby), případně i mléčných výrobcích (mléko, jogurty, sýry). Z rostlinných potravin najdeme nejvíce zinku v oříškách (kešu, piniové ořechy, vlašské ořechy), semínkách (konopná, dýňová, sezamová) a luštěninách (cizrna, fazole, čočka). V ovoci a zelenině zinek prakticky nenajdeme, výjimku představují jen brambory.
Je nutné dodat, že zinek z rostlinných produktů se hůře vstřebává, a proto by lidé se speciálními stravovacími požadavky (vegetariáni, vegani) měli dbát na dostatečný přísun zinku, třeba i z doplňků stravy.
Jak poznat kvalitní zinek – doplněk stravy
Kromě potravy můžeme zinek přijímat i formou suplementů. Ty by však neměly nahrazovat zinek přijímaný z jídla.
Na trhu existuje mnoho doplňků stravy se zinkem. Vybírat byste měli v prvé řadě mezi doplňky s minimem aditiv, tedy přídatných látek. Čím více složek navíc, tím negativně se to odrazí na konečné kvalitě.
Zaměřit byste se měli i na to, v jaké formě je zinek vstřebatelný. Platí, že lepší absorpční schopnosti má zinek v organické nebo chelátové formě (jde především o bisglycinát, citrát, glukonát a pikolinát zinečnatý). Skvěle se vstřebávají též extrakty z ústřic a hnědé rýže. Jejich výhodou je i obsah dalších minerálů a živin.
Měli byste pamatovat i na to, že příjem zinku negativně ovlivňuje vstřebatelnost mědi. V takovém případě byste měli k zinku tedy zvolit i doplněk stravy obsahující měď.