Máte doma malé miminko a začínají se objevovat první známky růstu zoubků? Zajímá vás, jak přesně vypadají dásně, když rostou zuby, a co můžete očekávat? Připravili jsme pro vás podrobný návod, který vám pomůže rozpoznat jednotlivé fáze růstu zoubků a poradí, jak miminku ulevit od nepříjemných příznaků. Od oteklých a citlivých dásní až po změny v chování dítěte – náš článek vám poskytne všechny potřebné informace, abyste zvládli tuto náročnou, ale důležitou etapu života vašeho děťátka s přehledem a klidem. Připravte se na všechny výzvy, které přináší růst zoubků, a zjistěte, jak svému dítěti pomoci co nejlépe.
Jak vypadají oteklé dásně, když rostou zuby?
Kolem desátého měsíce miminku začnou vylézat zoubky. No a když rostou zuby, i dásně procházejí změnami, které mohou být pro miminka opravdu nepříjemné. Dřív, než na dásních, to ale často poznáte na zvýšeném slintání, které se může objevit už mezi 2. a 4. měsícem života dítěte. Dásně jsou v tomto období teplejší než obvykle, oteklé a velmi citlivé na dotek. Bolest a svědění dásní vedou děti k tomu, že si často sahají do pusy a rády cucají a koušou tvrdé a chladné předměty, jako jsou speciální chladivá kousátka.
Dásně mohou být také zrudlé a oteklé, což je způsobené zvýšeným prokrvením. Nateklá dáseň u zubu je jasným příznakem růstu zoubků. Někdy může přijít i zvýšená teplota nebo horečka – což může být opravdu děsivé. Děti bývají neklidné, plačtivé a mají tendenci kvůli bolesti i odmítat jídlo. Růst zoubků může být provázen i dalšími příznaky jako je kašel, rýma, a v některých případech i vyrážka na obličeji způsobená slinami. Pokud přijdou příznaky jako je například zmíněná horečka, nepřipisujte je raději hned zubům a stejně navštivte lékaře. Může se za tím skrývat horší problém a určitě byste to neměli podceňovat.
V průběhu prořezávání zubů se u některých dětí může stát, že se jim sníží imunita. To se projevuje hustým zelenožlutým sekretem z nosu. Pokud se to stane, vaše kroky by měly ihned vést k doktorovi, aby se problém nezhoršil.
Ne všechny děti prožívají růst zubů stejně – některé mohou mít jen mírné příznaky jako je třeba nateklá dáseň kolem zubu, zatímco jiné si odškrtají kompletně celý seznam. Celkově však tento náročný proces trvá jen krátkou dobu a po prořezání zoubků se stav dítěte opět stabilizuje.
Příznaky růstu zubů u miminka a malých dětí
Příznaky růstu zubů u miminka a malých dětí mohou být nepříjemné pro miminko i vás a začít ještě předtím, než se zub objeví. Jedním z nejčastějších příznaků je vyžadování větší pozornosti a častější pláč v noci. Děti mohou mít také růžové tvářičky a obecně více červenat.
Teplota při růstu zubů
Mírně zvýšená teplota je běžná, ale teplota 39 °C a více už značí spíš horečku než prořezávání zoubků (jak už jsme říkali, ihned k lékaři). Dalším příznakem jsou červené a oteklé dásně, také mohou být pod dásněmi patrné bílé flíčky.
Děti často sliní více než obvykle a mají tendenci si žvýkat ručičky, nebo jednoduše všechno, co jim pod ně přijde. Růst zubů může ovlivnit i jejich stravovací návyky – některé děti vyžadují větší množství jídla, zatímco jiné mohou kvůli bolestivým dásním jídlo odmítat a mají k němu menší chuť než obvykle. Zároveň se jim bude nejspíš hůře spát, v noci budou pravděpodobně neklidné, více se budit a častěji plakat.
Kdy přichází růst stoliček u dětí?
Například právě růst stoliček příznaky nese opravdu silné. Máme pro vás stručný seznam období, kdy se prořezávají které zoubky a na co se tedy musíte připravit:
- 10. měsíc: střední dolní řezáky
- 11. měsíc: střední horní řezáky
- 12. měsíc: boční horní řezáky
- 16. měsíc: dolní boční řezáky
- 18. měsíc: horní i dolní stoličky
- 22. měsíc: růst špičáků
- 32. měsíc: čtyři zadní stoličky
Co na oteklé dásně u dospělých?
Nejen vašemu miminku mohou otéct dásně. Ani dospělým se tento nepříjemný problém nevyhne. Jak s ním bojovat? Nejlepším lékem na oteklé dásně je dobrá ústní hygiena. I když si už teď pečlivě čistíte zuby ráno i večer, k udržení čistoty úst a zdravých dásní může být potřeba trochu důslednější péče. Ústní voda, mezizubní kartáčky, pravidelné návštěvy dentální hygieny… to všechno k tomu patří.
Každé ráno a večer si důkladně vyčistěte zuby. Při každém čištění zubů se snažte dodržet známé dvě minuty – abyste měli jistotu, že to bude stačit. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že obejdete celou ústní dutinu a vyčistíte si každý zub dostatečně důkladně. Používejte zubní nit (nebo mezizubní kartáček), protože ani ten nejkvalitnější zubní kartáček si neporadí s kousky jídla, které se skrývají mezi zuby. Důkladně si vypláchněte ústa kvalitní ústní vodou, která zabraňuje zápachu z úst a také pomáhá bojovat s bakteriemi v ústech a dásních. Ústní vodu můžete používat celý den po jídle nebo pití. Na závěr použijte ústní gel – pokud jsou vaše dásně již podrážděné a bolavé, zvlhčí je a zklidní a zároveň zažene bakterie z vašich úst.
Co na oteklé dásně u dětí?
Pokud má dítě oteklé dásně, můžete mu ulevit například Nurofen sirupem, který pomůže zmírnit bolest a zánět a dětem příjemně chutná. Pro lokální úlevu od bolesti je můžete zkusit potírat dásně miminka Calgelem – speciálním gelem přímo na oteklé dásně. Kromě toho můžete použít Neocide gel pro dezinfekci postižené oblasti, což pomůže předcházet infekcím a urychlit hojení. Nezapomínejte na důkladnou ústní hygienu u dětí, která je pro prevenci a léčbu oteklých dásní naprosto nezbytná. Lepší problému předcházet než ho řešit.