I záda si můžete namasírovat doma. Sice to není tak perfektní, jako třeba thajská masáž od profesionální masérky, ale to neznamená, že to nestojí za to. Jak na domácí masáž zad? To se dozvíte v dnešním článku.
Co je třeba před masáží zad zajistit?
Před masáží zad je důležité si připravit pár věcí. Není toho moc, ale chce to to nepodcenit, ať má masáž grády, jak se říká. Základem je správná příprava místa, zahřátí těla a volba vhodných technik.
Správná poloha při masáži zad
Pro pohodlnou a efektivní masáž zad je důležitá správná poloha. Pokud nemáte masérský stůl (což většina z nás mít asi nebude), můžete použít jakoukoli pevnou a rovnou podložku, třeba postel nebo podlahu. Důležité je mít při masáži rovnou páteř. Ruce můžete mít podél těla, pod hlavou nebo vedle hlavy, hlavní je, abyste se cítili uvolněně. Hlava by měla být střídavě otočená na jednu a druhou stranu, abyste si nezablokovali krční páteř. Nohy by měly zůstat natažené a nepřekřížené.
Zahřátí těla
Ač se to může zdát zbytečné, zahřátí těla je důležitá součást přípravy. Před samotnou masáží doporučujeme použít nahřátý ručník, který se položí na záda. Nezapomínejte také zahřát dlaně a masážní olej nebo krém. Masážní olej je o něco lepší volba než krém, protože se lépe roztírá a umožňuje plynulejší pohyby během masáže.
Jemný začátek masáže
Masáž by měla začít velmi jemně, aby se svaly postupně uvolnily. Jemné dotyky působí na nervová zakončení a svaly se připraví na intenzivnější techniky. Vyhněte se silnému tlaku, který by mohl způsobit bolest. Pokud se masírovaný cítí dobře i následující den, můžete příště lehce přitlačit, ale jděte na to pomalu. Bolest při masáži může signalizovat problém, a proto by se v takovém případě nemělo pokračovat.
Základní technika masáže – postup másáže zad
Základní techniky masáže se dají snadno zvládnout i doma, pokud se budete řídit několika jednoduchými pravidly:
Při domácí masáži zad a krční páteře je důležité připravit si pohodlné prostředí. Ideální je položit masírovaného na matraci nebo deku na zemi, přikrytou savou látkou, aby se na nábytek nebo podlahu nedostal olej. Masírovaný by se měl cítit pohodlně, s rukama volně podél těla nebo složenýma pod hlavou.
Masáž začíná prohřátím svalů. K tomu můžete použít zmíněný nahřátý ručník, který položíte na záda masírovaného. Poté pokračujte jemným třením dlaní po zádech s použitím masážního oleje, který může být například mandlový, olivový nebo jojobový. Olej můžete obohatit několika kapkami esenciálních olejů pro aromaterapeutický efekt.
Po zahřátí svalů přichází na řadu dynamická fáze masáže. Pomocí krouživých pohybů masírujte svaly podél páteře, ale vyhýbejte se kostem a kloubům. Masírujte po směru svalových vláken. Tak dosáhnete nejlepšího účinku a zabráníte nepříjemným pocitům.
Masáž zakončete pomalým zklidněním. Používejte jemné tahy po celé délce zad a nechte masírovaného relaxovat a odpočinout si po dynamické fázi.
Benefity masáže pro tělo a mysl
Správně provedená masáž dokáže zlepšit fyzickou i psychickou kondici, pomáhá zbavit tělo toxinů a podporuje regeneraci svalů. Přináší úlevu od svalového napětí, které se často soustředí v oblasti zad, krku a ramen. Tato místa jsou často přetěžována kvůli špatnému držení těla, dlouhému sezení či stresu. Masážní terapie se zaměřuje na uvolnění těchto svalů pomocí specifických technik, které zlepšují krevní oběh, zvyšují přísun kyslíku do tkání a pomáhají odstraňovat toxiny.
Kromě fyzických účinků se masáž používá jako účinný nástroj proti stresu. Během masáže dochází k uvolnění hormonů štěstí, jako je například serotonin. Stres, který masáž odbourává, je častým spouštěčem zdravotních problémů, jako jsou bolesti hlavy, zvýšená srdeční frekvence či nespavost. Pravidelná masáž pomáhá tělu „vypnout“ stresovou reakci a uvolnit napjaté svaly, čímž snižuje výskyt těchto symptomů. Masáže také pomáhají zlepšit imunitní systém a mohou snížit riziko některých onemocnění tím, že zlepšují krevní oběh a podporují odtok lymfy.