+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
  • Léčba paradentózy

    Paradentóza je jedno z nejčastějších onemocnění dutiny ústní. Jde o zánětlivý stav paradontu, který se skládá z dásní, ozubice, cementu a alveolárního výběžku. Paradentóza vzniká ze zubního plaku, který se přetvoří na zubní kámen. Jestliže se dlouhodobě neřeší, může se tento stav přetvořit v paradentózu, která ve svém krajním důsledku vede k vypadávání zubů.Nemusíte se…

    Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 13. 6. 2024  |  Aktualizováno: 22. 7. 2024  |

    Paradentóza je jedno z nejčastějších onemocnění dutiny ústní. Jde o zánětlivý stav paradontu, který se skládá z dásní, ozubice, cementu a alveolárního výběžku. Paradentóza vzniká ze zubního plaku, který se přetvoří na zubní kámen. Jestliže se dlouhodobě neřeší, může se tento stav přetvořit v paradentózu, která ve svém krajním důsledku vede k vypadávání zubů.

    Nemusíte se ale bát, že by první příznaky paradentózy znamenaly brzké vypadání zubů. Až 90 % populace trpí na jistou formu zánětu dásní, která je předstupněm paradentózy. Toto onemocnění je tedy mezi dospělými velmi časté a projevuje se mnoha příznawky – nejčastěji jde o zanícené a citlivé dásně, krvácení dásní, brnění zubů při kousání potravy, nadměrná přítomnost zubního kamene v ústech, ustupování dásní, vznik parodontálních chobotů a v neposlední řadě právě obávané vypadávání zubů. Jsou zaznamenány i případy, kdy neléčená paradentóza vede k srdečním onemocněním.

    Léčení paradentózy je možné (omezeně i v pokročilém stádiu), ačkoliv vyžaduje ze strany pacienta velké úsilí.

    Woman with teeth pain 1071149 scaled

    Jak léčit paradentózu?

    Léčení závisí na tom, v jakém stádiu se chrup pacienta nachází. Pokud se projevuje mírně, bude stačit důkladná hygiena a návštěva zubaře nebo dentálního hygienisty, který ústa ošetří a zbaví postižená místa zubního plaku a kamene. Při dodržení tohoto postupu se dásně začnou regenerovat a příznaky samy vymizí.

    Léčba paradentózy v pokročilém stádiu je mnohem náročnější a ve spoustě případech chrup zachránit již nelze. Často zubaři musí přistoupit k operaci.

    Během léčby je potřeba dodržovat pravidla zdravého životního stylu. Rozloučit byste se měli s kouřením, alkoholem a stravou s vysokým obsahem cukrů.

    Přírodní léčba paradentózy

    S paradentózou se lze do jisté míry vypořádat i přírodní cestou.

    Můžete vyzkoušet například masáž dásní aloe vera nebo hřebíčkovým, hořčičným, tea tree či kokosovým olejem. Účinné je též čištění zubů pastami ze zeleného jílu nebo za pomoci směsi z kurkumy a kokosového oleje.

    Pomoci si můžete i kartáčkem Siwak, který je vyroben z kořene stromu Salvadora persica. Tento přírodní nástroj k čištění zubů má antibakteriální a antimikrobiální účinky, přičemž brání vzniku zubního kamene a je šetrný k zubní sklovině. Mimo to obsahuje vápník, síru, fosfor, vitamin C a další minerály, které jsou nezbytné pro zdravé zuby. Efektivní je i kartáček s mnoha nano stětinkami, který šetřně a jemně vyčistí všechny místa chrupu.

    Léčba paradentózy v pokročilém stádiu

    Pokročilá parodontóza je závažné onemocnění, které vyžaduje komplexní a dlouhodobý přístup k léčbě. Na začátku je zásadní důkladné profesionální čištění zubů, včetně odstraňování zubního kamene nad i pod dásňovou hranicí. Tento proces může být doplněn lokální nebo systémovou antibiotickou terapií, která pomáhá potlačit infekci způsobenou bakteriemi.

    V některých případech se musí přistoupit i k chirurgickým zákrokům. Ty mohou zahrnovat operace pro hlubší čištění zubních kapes, nebo regenerativní operace zaměřené na obnovu ztracené kosti a vaziva. Kromě těchto kroků je také důležité provádět změny ve svém životním stylu, jako je ukončení kouření a zlepšení stravovacích návyků, které mají významný dopad na celkové zdraví dásní.

    Každodenní domácí péče o ústa, včetně pečlivého čištění zubů kartáčkem a používání dentální nitě, je nezbytná pro kontrolu zubního plaku a prevenci dalšího poškození dásní. Po úvodní léčbě je rovněž klíčové pokračovat v pravidelných návštěvách u zubního lékaře nebo parodontologa, které pomáhají monitorovat průběh nemoci a zabraňují jejímu dalšímu rozvoji. Včasná a efektivní léčba může významně pomoci zachovat zdraví vašich zubů a ústní dutiny, což má přímý vliv na celkovou kvalitu života.

    Je paradentóza dědičná?

    Mezi lidmi převládá otázka, na kterou neznají odpověď – a to, zda se paradentóza předává dědičně z generace na generaci.

    Odpověď je naštěstí negativní – toto onemocnění není dědičné. Paradentózu mají na svědomí bakterie, které jsou v ústech přítomny následkem špatně prováděné ústní hygieny. Pokud si budete zuby správně čistit a pravidelně navštěvovat zubaře a dentálního hygienistu, paradentózy se bát nemusíte.

    Prevence paradentózy

    Jestliže vás toto onemocnění děsí, spíš než na její léčbu byste se měli zaměřit na prevenci, se kterou musí začít už děti u svého mléčného chrupu. Ty si totiž teprve vytváří základní hygienické návyky a pokud budou mít zdravý přístup k ústní hygieně, povede to ke zdravé ústní dutině i v dospělosti. Kromě toho by rodiče měli zabránit tomu, aby děti používaly dudlík, lahvičku nebo si cumlaly palec déle, než je nezbytně nutné.

    Paradentóza je stejně jako zubní kaz infekční onemocnění, a tak by se rodiče měli vyvarovat přenosu jejich mikroflóry do úst dětí – k tomu nejčastěji dochází olizováním dudlíku, sdílením lžičky, předžvýkávání jídla apod. Pokud dojde navíc ke kombinaci se špatnou ústní hygienou, může i u dětí dojít k rozvoji paradentózy.

    Správná technika čištění zubů je tak klíčem k ústní dutině bez paradentózy. Jak na to vám ukáže dentální hygienista, který doporučí i vhodné nástroje. K dentálnímu hygienistovi byste pak měli chodit na preventivní prohlídku 2x ročně.

    Myslete také na zdravý životní styl. Důležitá je vyvážená strava s minimálním obsahem jednoduchých cukrů. Současně zapomeňte na kouření cigaret a nadměrné požívání alkoholických nápojů.

    Vypadávání zubů u dospělých

    Vypadávání zubů u dospělých kvůli parodontóze je vážným zdravotním problémem, který je způsoben pokročilým stádiem zánětu dásní a podpůrných struktur zubů. Parodontóza vede k destrukci vazivového aparátu zubu a postupnému rozpadu kosti, která zuby udržuje. V důsledku toho zuby ztrácejí oporu, mohou se uvolňovat a nakonec vypadnout. Tento proces je často spojen s krvácením dásní, bolestí, špatným dechem a tvorbou hlubokých kapes mezi zuby a dásněmi. Prevence a včasná léčba zánětu dásní jsou klíčové k udržení zdraví ústní dutiny a prevenci vypadávání zubů.

    Zanechte první komentář

    Pečtěte si další články z našeho blogu:

    Poslední recenze našeho obchodu

    Powered byCusRev
    5,0
    Založeno na 115 recenzích
    1-10 z 115 recenzí
    1. EV

      Rychlost

    2. A

      Toto magnesium mi pomohlo s uvolněním svalů a bolestí v křížové oblast zad.

    3. IV

      Top

    4. M

      diky za službu a dárek od vás byl milý… díky !!

    5. A

      Vše proběhlo v pořádku

    6. DM

      Jsem spokojená příjemné čištění zubů

    7. JB

      V pořádku vše

    8. T

      Vše ok, rychlost dodání zboží na 1.

    9. MP

      Rychlost dodání

    10. L

      Bleskové dodání, děkuji.

    1 2 12 »
    Všechny recenze
    Obsah Vašeho košíku