Jaký vliv má kofein na spaní?
I když je káva velmi dobrá a možnosti její přípravy jsou prakticky neomezené, pijeme kávu nejen pro její lahodnou chuť, ale též pro její účinky na lidský organismus. Kofein a spánek nejde moc ruku v ruce. Kofein totiž redukuje únavu, pomáhá nám zlepšit soustředění, vnímání, myšlení a pohyby těla. Konzumace kofeinu dokonce zvyšuje pocit štěstí a spokojenosti. Proto kávu nejčastěji pijeme, abychom zlepšili svůj výkon nebo si připravíme šálek tohoto vynikajícího nápoje, když si chceme odpočinout a užít chvilku pro sebe. Pokud jste aktivní sportovci, určitě jste slyšeli, že pro lepší výkon je před fyzickou aktivitou vhodné dodat tělu kofein. Není divu, neboť zlepšuje aktivitu organismu, zrychluje metabolismus a podporuje odbourávání tuků.
Negativním účinkem kofeinu je jeho snadné (nicméně ne nebezpečné) předávkování. Stačí si dát o jednu kávu víc, než jste zvyklí, a už na svém těle můžete pociťovat třas, návaly horka, nervozitu, nesoustřeďěnost, zrychlený srdeční tep nebo zvýšený krevní tlak. Jestliže pravidelně navštěvujete lékaře, prodiskutujte s ním konzumaci kávy, neboť kofein může snížit účinek některých léků. Negativa kofeinu se mohou projevit i v souvislosti s dobou, kdy si kávu dopřejeme. Doporučuje se nepít kávu již odpoledne, neboť může pak způsobit nespavost. Současně pokud pijete kávu, měli byste jíst dostatek mléčných výrobků (kofein má vliv na vylučování vápníku v těle) a současně pít dostatek vody (zvyšuje dehydrataci organismu).
Jak působí káva na spánek člověka?
Po konzumaci kávy se kofein krevním oběhem dostane do mozku, kde vyhledá a adenosin – jedná se látku, kterou si vytváří mozek a jež řídí spánek. Pokud je adenosinu v lidském těle velké množství, chce se nám spát. Kofein tuto látku zablokuje, a tím pádem oddálí chuť jít si lehnout. Zároveň kofein stahuje cévy, čímž podpoří činnost mozku. S tím dále souvisí i vliv na nadledvinky, které dočasně zvyšují produkci adrenalinu.
Záleží samozřejmě i na obsahu kofeinu v kávě. Takový v Čechách oblíbený „turek”, má mnohem více kofeinu než cappuccino. Ať je váš oblíbený kávový nápoj jakýkoliv, měli byste mít na paměti, že doporučená denní dávka kofeinu u zdravého dospělého člověka je 200 – 400 mg. Podle vědců je tak ideální vypít 4 až 6 šálků denně (odpovídá cca 300 g kofeinu).
Oblíbenost kávy dala vzniknout kávě bez kofeinu. Takový nápoj je vhodný pro lidi, kteří jsou na kofein citliví, trpí různými onemocněními nebo si kávu rádi dopřávají i v pozdních večerních hodinách. Nicméně ačkoliv se uvádí, že jde o kávu bez kofeinu, přesto v ní nějaký zbytkový kofein najdeme (uvádí se okolo 3 %). Jeden běžný šálek kávy bez kofeinu obsahuje 1 až 5 mg kofeinu (šálek espressa má okolo 60 – 80 mg kofeinu).
Káva před spaním – Je to dobrý nápad?
Káva a spánek mají mezi sebou komplikovaný vztah, který může výrazně ovlivnit kvalitu spánku. Káva obsahuje kofein, který zvyšuje bdělost a potlačovat únavu. Konzumace kávy, zejména v pozdních odpoledních a večerních hodinách, může narušit spánkový cyklus a ztížit usínání.
Jak dlouho před spaním nepít kávu?
Jak už bylo uvedeno, kávu byste neměli pít již brzy odpoledne. Pokud ale i v druhé části dne potřebujete ze sebe vydat to nejlepší, měli byste mít na paměti, že poslední šálek byste si měli dát nejpozději 4 až 6 hodin před spaním.
Každý člověk je ale jiný, někteří jsou velmi citliví na kofein, jiní naopak si vybudují imunitu. Konečný režim by si s ohledem na tuto skutečnost měl každý utvořit sám (svoji roli totiž sehrává věk, zdravotní stav, citlivost na kofein, užívaná medikace apod.).
Kofein a spánek
Kofein je silný stimulant, který se nachází v kávě, čaji, energetických nápojích a některých lécích. Jeho účinky mohou přetrvávat několik hodin po konzumaci. To však může vést k potížím s usínáním a sníženou kvalitou spánku. Kofein blokuje adenosin, neurotransmiter, který podporuje spánek, a tím prodlužuje dobu, po kterou se cítíme bdělí a aktivní. Pro jedince citlivé na kofein nebo trpící poruchami spánku je doporučeno omezit jeho příjem, zejména v odpoledních a večerních hodinách. Sledujte svůj vlastní tělesný rytmus a zjistěte, jaký vliv má kofein na váš spánek.
Jak dlouho působí kofein v těle?
Nástup účinku kofeinu je velmi rychlý, již po prvním napití. Do 10 minut byste tak měli cítit, jak na vaše tělo začíná působit. Kofein by se pak ve vašem krevním oběhu měl pohybovat po dobu 2 až 6 hodin. I v tomto případě platí, že závisí na každém z nás, jak jsme na kofein citliví.
Ačkoliv je kofein mezi lidmi všeobecně považován za bezpečný, přesto hrozí předávkování. Lidské tělo je poměrně citlivé na účinky kofeinu, a proto si stačí dopřát silnější kávu nebo o jednu kávu více a hned se to na našem stavu projeví. Nemusíte se ale bát předávkování s následkem smrti. Aby k tomuto došlo, museli byste vypít skutečně nepředstavitelné množství kávy. Pokud je vám ale po vypití velkého množství kávy (nebo jiných nápojů s obsahem kofeinu) zle, doporučujeme váš stav konzultovat s lékařem.
Jak se rychle zbavit kofeinu?
Kofein negativně reaguje na draslík, a proto pokud máte po ruce banán, hrozny nebo ořechy, dejte si je. Draslík totiž upravuje srdeční tep a zklidňuje. Doporučuje se též vypít hodně vody, neboť tím začnou ledviny odvádět kofein z těla ven. U velkého množství přijatého kofeinu do těla se doporučuje aktivní uhlí nebo projímadla.
Hodně pomáhá též fyzická aktivita (sport), která zrychlí metabolismus, a tím pádem i spalování kofeinu. Někteří odborníci naopak upřednostňují odpočinek a relaxování.
Vzhledem k tomu, že spánek je zásadní pro správné fungování člověka během dne, měli bychom dbát na jeho kvalitu. Z článku je zřejmé, že kofein má velký vliv na aktivitu lidského organismu. Pokud se chceme zklidnit, jsou ideálním pomocníkem bylinky na spaní (nejčastěji kozlík, heřmánek, meduňka), případně magnesium (hořčík).
Přecitlivělost na kofein
Kofeinová hypersenzitivita, známá také jako přecitlivělost na kofein, je stav, kdy jedinci reagují na velmi malé dávky kofeinu. Tito lidé mohou zaznamenat příznaky tzv. „kofeinismu“ již při množství nižším než 100 mg kofeinu, to zhruba jednomu hrnku kávy. Příznaky zahrnují zrychlený tep, nervozitu, úzkost, třes a nespavost.
Kofeinová hypersenzitivita může mít genetický základ. Některé studie dokonce naznačují, že určití lidé mají varianty genů, které zpomalují metabolismus kofeinu v těle. To vede k tomu, že kofein zůstává v jejich těle déle. Navíc mohou existovat i další faktory, jako je celkový zdravotní stav, léky, které užívají, a jejich individuální reakce na stimulanty.
Lidé s kofeinovou hypersenzitivitou by měli být opatrní při konzumaci potravin a nápojů obsahujících kofein. Kromě kávy se kofein nachází také v čaji, energetických nápojích, čokoládě a některých lécích.
Zdroje:
https://www.drugs.com/caffeine.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26899133
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36870101
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK223802/
https://www.sleepfoundation.org/nutrition/caffeine-and-sleep