Krásné a zdravé zuby jsou naší vizitkou. Abychom tohoto cíle dosáhli, musíme pečovat o zubní sklovinu, která celý zub pokrývá a zabraňuje jeho narušení. Nicméně aby byl zub v bezvadném stavu, musí být i zubní sklovina neporušená. V tomto článku si blíže představíme postupy, jakými docílíme pevných zubů.
Zubní sklovinu lze charakterizovat jako obal zubu, který jej chrání před vnějšími vlivy. Je 1 až 3 mm tlustý podle toho, na které části zubu se nachází. Zubní sklovina je tvořena organickými minerálními látkami, především jde o fosfor, vápník a fluor. Ačkoliv je sama o sobě velmi pevná, přesto může dojít k jejímu porušení – nejčastěji jde o silné namáhání zubů nebo dlouhodobé působení kyselin. Nežádoucím důsledkem pak bývají zubní kazy.
Jak na zpevnění zubů v dásni?
Pokud chceme mít pevné zuby, musíme na to jít takříkajíc „od podlahy”, v našem případě od dásně. Zánět dásní (tzv. gingivitida) je nepříjemný problém, jenž se vyskytuje u drtivé většiny populace. Na vině jsou bakterie zubního plaku, se kterými dásně bojují tak, že zrudnou, jsou citlivé, bolestivé a mohou krvácet. Kromě toho vám může zapáchat z úst a zvýšeně se usazovat zubní kámen.
Příčinou tvorby zánětu bývá špatná zubní hygiena, tj. nedostatečné odstranění zubního plaku. Mezi další, poměrně časté rizikové faktory patří kouření, stres, hormonální změny, nedostatek vitaminu C nebo zubní kámen. Zánět dásní mohou způsobit i jiné nemoci – diabetes, pohlavně přenosné choroby (kapavka, syfilis, HIV), kvasinkové infekce nebo alergie.
Jakmile se objeví první příznaky zánětu, měli byste jej začít řešit. S bojem vám pomůže odborník. Pokud zánět dásní podchytíte včas, vystačíte si jen s pečlivě provedenou zubní hygienou. Kromě toho vám mohou pomoci i výplachy bylinkovými čaji (šalvěj, heřmánek), speciálními roztoky nebo aplikace gelů. Z neléčeného zánětu může vzniknout tolik obávaná paradentóza, jejímž projevem je mimo jiné i viklání zubu.
Jak zpevnit kývající zub doma?
Jestliže se vám začne kývat zub, stále existuje možnost k jeho záchraně. Zaměřte se na zubní hygienu, se kterou vám pomůže zubař nebo dentální hygienista. Pokud je problém vážnější, mohou vám být předepsána antibiotika.
Další možností je důsledné odstranění zubního kamene, které provede dentální hygienista. Díky tomu se mohou vazivová vlákna lehce zregenerovat. Takové ošetření však probíhá v lokální anestezii a pod dohledem lékaře. Nicméně pokud bude pacient posléze dodržovat zubní hygienu a pravidelně navštěvovat odborníka (v tomto případě 3x až 4x ročně), může se zub dokonce přestat úplně viklat.
Drolení a demineralizace zubní skloviny
Ačkoliv zuby patří díky zubní sklovině mezi nejtvrdší útvar v lidském těle, přesto mohou nastat určité komplikace, spočívající v nadměrném opotřebení zubů. To znamená, že zub přijde o obranu v podobě zubní skloviny, a tak je první na ráně zubovina (tzv. dentin). Oproti sklovině jde o měkkou tkáň, která není určena k ochraně zubu. Proto ztráta zubní skloviny znamená zvýšenou náchylnost k opotřebení zubu. Destrukce skloviny v sobě nese též riziko vzniku dalších zdravotních komplikací, jež mohou ve svém důsledku vést i ke ztrátě chrupu.
Obnova zubní skloviny je do jisté míry sice možná, nicméně představuje složitý proces. V prvé řadě je třeba odstranit příčiny (např. omezení pití sladkých a kyselých nápojů, čištění zubů tvrdým kartáčkem, opakovaného zvracení nebo zlozvyků spočívajících v zatínání či skřípání zubů). Poté se přistoupí k tzv. parafunkci, což je proces vedoucí ke zvýšení skusu. Odborný zásah do skusu může být dočasného nebo trvalého rázu, vždy záleží na příčině ztráty zubní skloviny.
Jak obnovit a posílit zubní sklovinu?
Zubní sklovinu je možné posílit různými přípravky (kompletně obnovit ji bohužel nelze). Na trhu jsou dostupné zubní krémy, pasty a gely, které se zaměřují na remineralizaci zubní skloviny. Kromě toho si do své koupelny pořiďte měkké zubní kartáčky a omezte příjem sladkých a kyselých jídel a nápojů. Samozřejmě byste neměli ani v tomto případě zapomenout na konzultaci s odborníkem.
Vitamíny na zubní sklovinu
Doplňování vitamínů na zuby a dásně ve vaší stravě může pomoci posílit vaši zubní sklovinu a ochránit vaše zuby před kazem a jinými zubními onemocněními. Je však také důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře a udržovat pečlivou ústní hygienu.
Zde je několik důležitých živin, které pomáhají udržovat sklovinu silnou a zdravou:
- Vápník: Jedná se o základní stavební kámen zubní skloviny. Kalcium pomáhá remineralizovat zuby a opravovat poškození zubní skloviny způsobené kyselinami. Bohaté zdroje kalcia zahrnují mléčné výrobky, jako jsou mléko, sýr a jogurt, ale také zelenou listovou zeleninu, jako jsou brokolice a kapusta.
- Fosfor: Tento minerál pracuje v tandemu s kalcium a je zásadní pro posílení zubní skloviny. Fosfor najdete ve vajíčkách, rybách, červeném masu a mléčných výrobcích.
- Vitamin D: Pomáhá tělu lépe vstřebávat kalcium a fosfor, což je klíčové pro udržení pevné skloviny. Přirozené zdroje vitaminu D zahrnují sluneční světlo, rybí tuk, tučné ryby jako jsou losos a makrela, a obohacené potraviny jako mléko, cereálie a některé druhy houbovité zeleniny.
- Vitamin A: Tento vitamín je důležitý pro udržení zdravé sliznice a dásní, které pomáhají chránit zuby. Vitamin A je k dispozici v mrkvi, sladkých bramborách, tmavě zelené listové zelenině a rybím tuku.
- Vitamin C: Je nezbytný pro zdraví dásní, které podporují sklovinu a celkovou strukturu zubů. Zdroje vitamínu C zahrnují citrusové plody, kiwi, jahody, papriky a špenát.