Abychom měli perfektně vyčištěné zuby jako od dentálního hygienisty, je potřeba perfektně odstranit i zubní plak. Tento článek vám pomůže nekonečný boj s tímto rivalem vyhrát. Dozvíte se, co to přesně zubní plak je, jak se odlišuje od zubního kamene a jak se ho co nejefektivněji zbavit.
Co to je zubní plak a zubní kámen?
Na úvod bychom si měli vysvětlit rozdíl mezi zubním plakem a zubním kamenem.
Zubní plak představuje měkký, lepivý povlak žlutobílé barvy, který pokrývá ústní dutinu v těch místech vykazující zhoršenou samočistící schopnost – jde tedy o aproximální (boční) plochy a oblasti dásňového žlábku. Skládá se ze dvou vrstev – povrchovou vrstvu zvládneme odstranit pouhým vypláchnutím úst vodou; pro odstranění hlubších vrstev, které obsahují bakterie, je potřeba poctivější péče. Pokud bychom zubní plak ignorovali, mohly by bakterie z nej způsobit vznik zubního kamene, kazu nebo paradontózy.
Zubní kámen je tedy jedním z důsledků neodstraněného zubního plaku. I ten dokáže narušit zdraví dutiny ústní. Na rozdíl od plaku jde o tvrdou a drsnou pokrývku zubů žluté nebo hnědožluté barvy, která vzniká v rozmezí jednoho až tří dnů. Zubní kámen bývá často příčinou zápachu z úst, paradontózy, zánětu dásní ale i vypadávání zubů.
Odstranění zubního plaku
Zbavit se zubního plaku není naštěstí žádná věda. Níže si představíme dostupné prostředky, jež nám mohou pomoci v boji proti zubnímu plaku. Základem všeho je samozřejmě poctivé čištění zubů. Pomoci si můžete ale i tak, že omezíte přísun některých potravin, zejména těch, které obsahují cukr nebo škrob (např. sladkosti, pečivo, těstoviny, rýže). Naopak byste měli zvýšit konzumaci ovoce s vlákninou (např. jablka nebo meloun).
Při zubní hygieně že bychom se měli zaměřit i na plak na povrchu jazyka, který nám také může způsobit mnoho nepříjemností. Na jazyku se totiž nachází mnoho bakterií, jež přispívají k tvorbě zubního plaku. Za tímto účelem jsou dostupné speciální škrabky, které účinně odstraňují plak a přispívají ke svěžímu dechu.
Pamatujte, že přirozená barva jazyka je mírně růžová a pokud se na jazyku nachází povlak určité barvy (bílé, zelené, hnědé, žluté nebo žlutobílé), může tento jev signalizovat i nějaký zdravotní problém.
Čím odstranit zubní kámen? Důkladné čištění zubů
Pro odstranění zubního plaku stačí poctivá a pravidelná zubní hygiena. Ta zahrnuje středně tvrdý kartáček s rovně střiženými, zakulacenými štětinami. Kartáčkem si čistěte zuby v úhlu 45 stupňů, současně byste neměli vynechat prostor zubních krčků a dásní. Zuby byste si samozřejmě měli čistit ze všech stran.
Nadto by vám v koupelně neměly chybět mezizubní kartáčky nebo zubní nit. Pomoci si můžete i ústní vodou. Ta sice zubní plak neodstraní, ale prodlouží dobu účinnosti zubní pasty.
Ústní sprcha
Pro boj se zubním plakem můžete využít i ústní sprchu. Tento přístroj vstřikuje do dutiny vodu pod různým tlakem, čímž dojde k odstranění plaku a mimo jiné i k příjemné masáži dásní. Ústní sprcha je ideální pro ty, kteří si potřebují vyčistit mezizubní prostor, rovnátka, zubní můstky atp.
Dentální hygiena
Zapomenout byste neměli ani na pravidelnou návštěvu ordinace dentální hygieny, ideálně v intervalu dvakrát ročně. Hygienista zkontroluje stav vašeho chrupu a dásní. Současně vám pomůže sestavit plán péče o zuby. Dentální hygienisté se specializují na odstranění zubního plaku a kamene, a tak jste ve správných rukou.