+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
  • Jak léčit bolestivý zánět dásní: Praktické tipy

    Zánět dásní, známý také jako gingivitida, je počáteční fáze onemocnění dásní způsobená hromaděním zubního plaku. Tento stav může být zpočátku nenápadný a bezbolestný – proto je tak zrádný a je potřeba si na něj dávat pozor. Jak ho poznat a co s ním dělat? To vše a mnohem víc se dozvíte v dnešním článku.Bolestivý zánět dásní: Jak…

    Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 18. 11. 2024  |  Aktualizováno: 18. 11. 2024  |

    Zánět dásní, známý také jako gingivitida, je počáteční fáze onemocnění dásní způsobená hromaděním zubního plaku. Tento stav může být zpočátku nenápadný a bezbolestný – proto je tak zrádný a je potřeba si na něj dávat pozor. Jak ho poznat a co s ním dělat? To vše a mnohem víc se dozvíte v dnešním článku.

    pexels arvind philomin 187831830 12148417

    Bolestivý zánět dásní: Jak rozpoznat první příznaky?

    Ze začátku si zánětu možná vůbec nevšimnete. Zánět dásní příznaky sice má, ale ze začátku jsou poměrně nenápadné. Jak ale postupuje, začínají se objevovat výraznější příznaky. Prvním varovným signálem bývají zarudlé a oteklé dásně. Zdravé dásně jsou světle růžové, pevné a nekrvácejí. Při zánětu dochází ke změně barvy na červenou až fialovou a dásně začínají otékat. Při čištění zubů nebo používání dentální nitě zanícené dásně snadno krvácejí. Ne vždy ale bolí, což může zánět zpočátku maskovat.

    Pozdější příznak je potom odhalování zubních krčků a citlivost v postižených oblastech. Postupem času, jak se zánět zhoršuje, zasažené dásně víc a víc ustupují, čímž se odhalují kořeny zubů. To může vést ke zvýšené citlivosti na teplo a chlad, což pacienti často vnímají jako první zřetelný problém.

    Jak se zánět dásní rozvíjí?

    Pokud zánět dásní včas neléčíme, může přerůst v závažnější stav, tzv. parodontitidu. Ta postihuje hlubší tkáně kolem zubů a může vést až k jejich vypadávání. Parodontitida obvykle způsobuje větší bolest a může být provázena hnisem u zubních krčků.

    Kdy vyhledat pomoc?

    Pokud zaznamenáte krvácení dásní, otok, zarudnutí nebo bolest, je důležité co nejdříve zajít k zubaři, aby zkontroloval, co se děje, abyste se vyhnuli komplikacím, jako je právě paradontitida.

    pexels olly 3881216

    Domácí léčba zánětu dásní: Co pomáhá na zánět dásní?

    Jak můžete zánětu dásní předcházet nebo ho dokonce léčit doma? Podívejme se na několik jednoduchých, ale účinných domácích opatření, které vám pomůžou překlenout období, než se dostanete k zubaři, nebo vyléčit zánět v zárodku.

    Zánět dásní léčba doma

    Pravidelné vyplachování úst antibakteriálními ústními vodami a bylinami udělá víc, než by člověk čekal. Můžete použít odvary z bylin, jako je šalvěj nebo heřmánek, které mají protizánětlivé účinky a podporují hojení podrážděných dásní. Pomůže i obyčejná teplá voda se solí. Další možností domácí léčby jsou speciální roztoky a gely na citlivé dásně. Antiseptické roztoky pomáhají snížit množství bakterií v ústech, zatímco gely s antiseptickým a anestetickým účinkem mohou zmírnit bolest a podráždění. Aplikace těchto prostředků několikrát denně může zánět výrazně zmírnit a urychlit jeho ústup.

    Prevence zánětu dásní: Jak zabránit opakovaným problémům?

    Přestože se zánět dásní někdy neprojevuje výraznou bolestí, jeho následky mohou být závažné, pokud se neléčí. Prevence zánětu je nezbytná, chcete-li předejít opakovaným problémům a dlouhodobému poškození dásní i zubů.

    První a nejdůležitější krok v prevenci zánětu dásní je pravidelná a důkladná ústní hygiena. Každodenní odstraňování zubního plaku je to úplně nejdůležitější, protože právě plak je hlavní příčinou vzniku zánětu. Používejte měkký zubní kartáček a vyměňujte ho každé tři měsíce, aby zůstával dostatečně účinný a nedráždil citlivé dásně.

    Neméně důležité je čištění mezizubních prostor. Plak a zbytky jídla se často hromadí mezi zuby, kam se kartáčkem nedostanete. K tomu využijte mezizubní kartáčky nebo dentální nit. Pro zvýšenou péči můžete použít také ústní sprchu, která jemně masíruje dásně a zlepšuje jejich prokrvení.

    Pravidelné návštěvy u zubaře (každých šest měsíců) zajistí včasné odhalení případného počínajícího zánětu. Významnou roli v prevenci zánětu dásní hraje i strava. Omezte konzumaci sladkostí a nápojů s vysokým obsahem cukru, které podporují růst bakterií v ústech. Naopak zvýšený příjem vitamínů, zejména vitamínu C, podporuje zdraví dásní a pomáhá předcházet jejich oslabení.

    Zanechte první komentář

    Pečtěte si další články z našeho blogu:

    Poslední recenze našeho obchodu

    Powered byCusRev
    4,9
    Založeno na 192 recenzích
    5 hvězdiček
    96
    96%
    4 hvězdičky
    2
    2%
    3 hvězdičky
    1
    1%
    2 hvězdičky
    0%
    1 hvězdička
    1
    1%
    1-10 z 192 recenzí
    1. A

      rychle dodáno, nakupuji zde opakovaně – vše super

    2. LE

      Vše proběhlo v pořádku, rychlé zaslání, doporučuji.

    3. V

      Super ceny a rychlost dodání

    4. J

      Rychlé dodání zboží, navečer objednané, druhý den dopoledne v zásilkovně

    5. TV

      splňují mé požadavky

    6. S

      Vše v pořádku, i reklamace rozbitého masážního kamene byla obratem vyřešena. Děkuji.

    7. JV

      Bezproblémový obchod – rychlé dodání, bezva ceny…

    8. AJ

      Vše super

    9. EH

      Vše super a rychle doručeno.

    10. HF

      Stránky přehledné. Dodání rychlé.

    1 2 20 »
    Všechny recenze
    Obsah Vašeho košíku