Menstruace se obvykle vyznačuje červenou tekutinou, která má v závislosti na průběhu trvání světlou nebo naopak sytou barvu. Někdy ale může být menstruační krev hnědá – ta pak ženy často vyděsí. Je ale v takovém případě skutečně důvod k obavám?
Slabá hnědá menstruace je běžná a ženy se s ní většinou setkávají tehdy, kdy je perioda na svém začátku nebo naopak konci. Jde teda o velmi slabé krvácení, což se odráží i na samotném používání hygienických potřeb – většinou stačí intimka nebo vložky na slabou menstruaci.
Hnědý výtok z pochvy tak normálně představuje jen starší krev, která se ještě nestihla vyloučit z těla. Hnědou barvu má krev proto, že se dostane do styku se vzduchem, vlivem čehož dojde k oxidaci a následné změně barvy.
V tomto směru jde o přirozený jev a není třeba se ničeho obávat. Nicméně vliv na barvu menstruační krve má též stres, hormony nebo změny v tělesné hmotnosti.
Hnědá krev mimo menstruaci
Hnědá krev, tzv. špinění, se může objevit kdykoliv během menstruačního cyklu. Ačkoliv většinou nejde o upozornění na závažný problém, přesto je dobré si zaznamenat, v jaké fázi cyklu se špinění objeví a jak dlouho případně trvá.
Mimo periodu se špinění nejčastěji vyskytuje během fáze ovulace. Velmi často se ženy s hnědou krví setkávají také tehdy, když berou hormonální antikoncepci.
Pokud začnete takto slabě krvácet mimo cyklus poprvé, je lepší o tom informovat gynekologa, který vyloučí případné závažnější problémy. Se špiněním mimo menstruaci se hojně pojí i další fyziologické projevy, jako bolest v podbřišku, zapáchající výtok nebo zvýšená teplota. I tyto projevy byste měla sdělit svému lékaři.
Hnědá krev při menstruaci
Během menstruace se s hnědou krví ženy setkávají obvykle na začátku nebo naopak na konci menstruace. V obou případech jde o krev, která se nestihla „včas” vyloučit.
Současně může jít i o případ, kdy žena celou periodu bude jenom špinit, jinými slovy bude mít pouze velmi slabou menstruaci. K tomuto jevu často dochází následkem stresu, nezdravého životního stylu, pohlavního styku, masturbace, těhotenství, hormonální antikoncepce nebo menopauzy. Z vážnějších zdravotních komplikací je třeba upozornit na syndrom polycystických ovarií, poruchy štítné žlázy nebo rakovina.
Povětšinou se může jednat o hnědou menstruaci bez dalších projevů. Může se ale stát, že výtok silně zapáchá, svědí, pálí nebo dlouho trvá. Takový průběh pak může značit vážný zdravotní problém, který byste měla okamžitě řešit s odborníkem.
Jak na tmavě hnědou menstruaci?
Menstruační krev může mít mnoho odstínů – včetně světlé i tmavě hnědé. Taková krev signalizuje často slabou menstruaci, které je vhodné přizpůsobit i používání menstruačních potřeb. Když je perioda slabší, je lepší se vyhnout použití menstruačního kalíšku nebo tamponu. Ideálními se v tomto případě jeví intimky a vložky.
Produkty ženské intimní hygieny doznaly velkých změn, což je patrné i v případě vložek. V dnešní době jsou tyto menstruační pomůcky prodyšné, šetrné k dámské pokožce a s příjemnou vůní. Běžně jde i o produkty, které obsahují výtažky z máty peprné, hřebíčku, aloe vera, a navíc i éterické oleje, jež mají stimulující a relaxační účinky. Současně takové bylinné vložky, například od TianDe, hydratují pokožku, a tak žena může během svých dnů cítit pohodlí a nefritovou svěžest. Pečujte o své zdraví i během menstruace.