Moderní medicína dosáhne daleko. Ne vždy ale chceme jako první možnost sáhnout po chemikáliích a drastických řešeních. Jestli hledáte přirozené řešení, určitě stojí za to podívat se na zoubek čínské medicíně, a spolu s ní i velmi šikovné a verzatilní houbě známé jako cordyceps. Co je zač a k čemu je dobrá?
Co to je cordyceps aneb zázračná houba?
Cordyceps je houba nesoucí jméno Housenice čínská. Má velmi dlouhou tradici v čínské medicíně a je ceněná hlavně pro své tonizační vlastnosti a schopnost podporovat celkovou vitalitu našeho těla. Cordyceps je adaptogen, což znamená, že pomáhá organismu lépe se přizpůsobit stresu a vlivům okolního prostředí, čímž posiluje nejen naši fyzickou, ale i psychickou odolnost. Nejčastěji se doporučuje ženám, které trpí oslabenou imunitou, například po opakovaných gynekologických zánětech.
A jak to všechno dělá? Obsahuje spoustu biologicky aktivních látek – mezi ně patří například 18 druhů aminokyselin, včetně serotoninu, který podporuje dobrou náladu a kvalitní spánek. Také v ní najdeme vitamíny B, D, E a K, minerály jako draslík, vápník a hořčík, a betaglukany, které jsou důležité pro správné fungování imunitního systému.
Jaké má cordyceps účinky?
Houba byla po staletí považována za vzácný a cenný prostředek pro léčbu mnoha onemocnění, a dokonce i moderní výzkumy potvrzují její široké spektrum účinků. Cordyceps je známý pro své protinádorové a antimikrobiální vlastnosti. Obsahuje také řadu aminokyselin, vitamín B12 a důležité minerály, které podporují celkové zdraví organismu.
Z pohledu tradiční čínské medicíny má schopnost posilovat ledviny a plíce, čímž zlepšuje imunitu a podporuje celkovou vitalitu. Je ideální během chladných měsíců, kdy má pomáhat vyživovat yin a posilovat yang. Tím údajně zlepšuje obranyschopnost těla a přispívá k léčbě astmatu, kašle či chronické únavy. Čínská medicína ho také doporučuje při problémech s plodností, zejména díky svému vlivu na zlepšení kvality spermatu a celkové vitality organismu.
Může mít cordyceps nežádoucí účinky?
Jako většina doplňku stravy, které jakkoli ovlivňují funkci našeho těla, ani cordyceps houba není vhodná pro všechny. Těhotné a kojící ženy, onkologičtí pacienti, diabetici a osoby s poruchami srážlivosti krve by se užívání cordycepsu měli vyhnout. Stejně tak by lidé pravidelně užívající léky měli před zahájením užívání cordycepsu konzultovat jeho konzumaci se svým lékařem – mohl by se s nimi navzájem ovlivňovat a zasahovat tak do léčby.
Vedlejší účinky u zdravých lidí jsou velmi vzácné, a když už se objeví, bývají většinou velmi mírné. Neznamená to ale, že nemůžou přijít. Patří mezi ně:
- Alergické reakce: Pokud jste alergičtí na houby, měli byste se cordycepsu vyhnout. Alergickou reakci poznáte podle svědění, otoků a vyrážek na kůži a respiračních problémů.
- Problémy se spánkem: Může se stát, že se vám pro cordycepsu bude špatně usínat. Doporučujeme nedávat si ho později odpoledne.
- Problémy se zažíváním: Nevolnosti, průjem, sucho v ústech nebo i zvracení mohou doprovázet nadměrné užívání cordycepsu. U houby cordyceps dávkování není tak důležité, jako u jiných doplňků, ale i tak se to s ní dá přehnat. Pokud zaznamenáte tyto potíže, snižte užívanou dávku.