I když je hořčík pro naše tělo naprosto nezbytný a jeho doplňování je vesměs dobrý nápad, i jím se dá předávkovat. Kolik hořčíku už je moc a co dělat, když si ho vezmete omylem příliš? Nebojte, odpovíme vám na vše, co potřebujete vědět.
Jaká je denní dávka hořčíku?
Hořčík pomáhá s udržením zdravých kostí a zubů, podporuje činnost nervové soustavy a svalů a přispívá k vyrovnané psychice. Přestože jeho nedostatek může způsobit vážné problémy, není dobré zapomínat ani na rizika spojená s nadměrným příjmem hořčíku. Jaká je denní dávka magnesia?
Doporučená denní dávka hořčíku závisí na věku, pohlaví, zdraví i životním stylu. Kolik mg hořčíku denně si můžete dát se poměrně razantně liší. Pro dospělé ženy ve věku 25–51 let se doporučuje příjem 300 mg denně, zatímco muži by měli denně konzumovat 350 mg. Mladší dospělí (19–25 let) a teenageři mají potřebu ještě vyšší, a to 400 mg denně. Zvláštní pozornost by měly věnovat příjmu hořčíku těhotné ženy, které potřebují denně 310 mg, a kojící matky, u nichž je doporučený příjem až 390 mg. Kolik magnesia denně brát vám přesně podle vašich potřeb poradí doktor nebo lékárník.
Hořčík se poměrně snadno získává z rozmanité stravy. Hlavními zdroji jsou zelená zelenina jako třeba špenát, ořechy, semena a nezpracované obiloviny. Bohaté na hořčík jsou také luštěniny, bobulové ovoce a tropické plody, jako jsou pomeranče a banány. Skvělé jsou i minerální vody s obsahem hořčíku nad 100 mg/l.
Nadbytek hořčíku: příznaky
Hořčík se vstřebává hlavně v tenkém střevě, jeho přebytek pak tělo celkem efektivně vylučuje ledvinami. Zajímavé je, že tělo se dokáže přizpůsobit hladině hořčíku – pokud je jeho příjem nízký, zvyšuje se absorpce ve střevě a mechanismy v ledvinách minimalizují ztráty. Naopak při nadbytku dochází k jeho rychlému vylučování. I tak je ale nutné si dávat pozor a nepřehánět to s ním. Překročení doporučené denní dávky se může projevit mnoha nepříjemnými symptomy, které stojí za to znát.
Příznak, kterého si velmi snadno všimnete, je nechutenství. Nadměrná koncentrace hořčíku v těle může narušit trávení a vést k nepohodlí po jídle. Mezi další typické projevy patří zvracení a průjem. Hořčík ve vysokých koncentracích může působit dráždivě na trávicí trakt, což způsobuje také nadýmání a křeče v břiše. Tyto potíže zpravidla po snížení příjmu hořčíku odezní, ale je nutné včas reagovat. Pokud na sobě zpozorujete jakékoli zmíněné příznaky, je nutné okamžitě vysadit přípravky s hořčíkem a ideálně i konzultovat celou situaci s lékařem.
Následky předávkování hořčíkem: Co dělat?
Předávkování hořčíkem, známé jako hypermagnezémie, je u zdravých lidí velmi vzácné. Tělo totiž ve většině případů dokáže přebytek hořčíku efektivně vyloučit močí, stolicí nebo potem. Pokud se hořčíkem předávkujete, obvykle se jedná o důsledek nekontrolovaného užívání doplňků stravy s hořčíkem, případně se může týkat lidí s těžkými poruchami ledvin, které omezují schopnost organismu vylučovat přebytečné minerály. V těžších případech může dojít i k vážnějším problémům, jako jsou poruchy srdeční a dýchací aktivity, které jsou způsobeny potlačením činnosti centrálního nervového systému, proto byste předávkování hořčíkem neměli podceňovat.
Nekontrolované užívání hořčíku může mít i dlouhodobé následky. Nadměrná substituce tohoto minerálu může vést ke zhoršení osteoporózy, protože hořčík zvyšuje vylučování vápníku z těla. Kromě toho má nadměrné užívání hořčíku projímavé účinky, což může způsobit dehydrataci a zhoršit tak váš celkový stav. Proto je důležité užívání hořčíku koordinovat s lékařem, zejména pokud užíváte více doplňků stravy současně nebo máte zdravotní problémy ovlivňující metabolismus minerálů.
Pokud se objeví příznaky předávkování hořčíkem, běžte rovnou k doktorovi, nenechávejte nic náhodě. U zdravých lidí obvykle stačí zvýšit příjem tekutin, aby se urychlilo vylučování hořčíku močí, ale pokud máte nějaké zdravotní problémy, stačit by to nemuselo. U potvrzené intoxikace hořčíkem, která je velmi vzácná, se v nemocnici podává intravenózní vápník k potlačení toxických účinků hořčíku. Závažné případy mohou vyžadovat intenzivní zásahy, jako je forsírovaná diuréza, hemodialýza nebo peritoneální dialýza. Prevence je však vždy lepší než léčba, proto doporučujeme užívat hořčík s rozvahou a dbát na rovnováhu s ostatními minerály, jako je vápník.