+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
  • Antibiotika na zánět dásní: Kdy jsou potřeba a jak fungují?

    Zánět dásní umí potrápit. A není ho radno ignorovat, pokud si chcete nechat svoje zuby. Mnohdy se už se zánětem nedá nic nadělat babskými radami a je potřeba zasáhnout antibiotiky. Kdy? Pojďme se na toto téma podívat trochu víc zblízka.Kdy je nutné nasadit antibiotika na zánět dásní?Zánět dásní, známý také jako gingivitida, je časté onemocnění…

    Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 18. 11. 2024  |  Aktualizováno: 18. 11. 2024  |

    Zánět dásní umí potrápit. A není ho radno ignorovat, pokud si chcete nechat svoje zuby. Mnohdy se už se zánětem nedá nic nadělat babskými radami a je potřeba zasáhnout antibiotiky. Kdy? Pojďme se na toto téma podívat trochu víc zblízka.

    roberto sorin RS0 h pyByk unsplash

    Kdy je nutné nasadit antibiotika na zánět dásní?

    Zánět dásní, známý také jako gingivitida, je časté onemocnění způsobené nahromaděním zubního plaku. I když je zánět běžně nebolestivý, často ho doprovází krvácení dásní, jejich zčervenání a otok. Většinu případů gingivitidy vyřeší správná dentální hygiena, zejména pravidelné používání mezizubního kartáčku a ústní sprchy. Antibiotika se při léčbě zánětu dásní obvykle nevyužívají jako první volba, většina zánětů sama odezní po zhruba dvou týdnech péče.

    Nasazení antibiotik přichází v úvahu pouze ve vážnějších případech, kdy zánět postoupí do hlubších tkání nebo když hrozí rozšíření infekce. Takové situace mohou nastat, pokud zánět dásní dlouhodobě ignorujeme nebo pokud je zánět spojen se závažnějšími problémy, jako je paradentóza.

    Jaká antibiotika na zánět dásní dostanete? Často se předepisuje například penicilin nebo Metronidazol, které pomáhají bojovat proti infekci a zabránit jejímu dalšímu šíření. Cena antibiotik na zánět dásní se liší, pohybují se v rámci stovek korun, často vám je ale pokryje pojišťovna.

    Je ale nutné zdůraznit, že nasazení antibiotik by mělo být vždy zváženo a předepsáno odborníkem. Dentální hygiena je také velmi důležitá, a to při prevenci i léčbě zánětu dásní. Pravidelné odstraňování zubního kamene u zubaře nebo na dentální hygieně výrazně omezí vznik zánětů dásní.

    testalize me PPY5gmo2zCw unsplash

    Jak antibiotika léčí zánět dásní a jak dlouho je užívat?

    Obvykle se antibiotika předepisují na dobu 7–10 dní, což je dostatečný čas k tomu, aby došlo ke zmírnění zánětlivých projevů. V případech, kdy zánět postihl i kost, může léčba trvat mnohem déle, většinou ne méně než tři měsíce.

    Správné a pravidelné užívání antibiotik je zásadní. Léky musíme užívat v předepsaném množství a po celou dobu léčby, i když se stav zlepší dříve. Nedodržení předepsaného režimu by mohlo vést k recidivě infekce nebo k rozvoji bakteriální rezistence.

    Antibiotika jsou účinná léčba, ale zároveň by měla být součástí komplexního přístupu, který zahrnuje péči o zuby, mezizubní prostory a dásně, pravidelné kontroly u zubaře a úpravu stravovacích návyků. Nevsázejte na to, že vám v nejhorším pomůžou antibiotika, a tak se nemusíte snažit při prevenci.

    Vedlejší účinky antibiotik a jak podpořit léčbu přírodními prostředky

    Antibiotika jsou jedním z nejčastěji předepisovaných léků pro léčbu bakteriální infekce. Přestože mohou zachránit život, mají i vedlejší účinky, a to bohužel velmi časté. Jedním z největších problémů je, že narušují přirozenou střevní mikroflóru, což může vést k zažívacím potížím, jako je nadýmání, průjem, zácpa, nevolnost či nechutenství. Kromě toho mohou oslabit imunitní systém a způsobit únavu nebo přecitlivělost na určité látky, a to i dlouhodobě.

    Vzhledem k tomu, že antibiotika ničí nejen škodlivé, ale i prospěšné bakterie, je důležité během jejich užívání podpořit tělo přírodními prostředky. Klíčovou roli zde hrají probiotika, která pomáhají obnovit rovnováhu střevní mikroflóry. Probiotické doplňky stravy ve formě tablet, kapslí nebo tekutin obsahují živé bakterie, které posilují imunitu a zlepšují trávení. Doporučuje se začít užívat probiotika nejpozději v den zahájení léčby antibiotiky.

    Přírodní podpora léčby zánětu dásní ale nekončí probiotiky. Příroda nám může pomoci také skrze zelené potraviny, jako jsou třeba chlorella nebo nápoj z mladého ječmene. Tyto potraviny nejen obnovují zdraví střev, ale také tělu dodávají důležité vitamíny a minerály, které mohou být během léčby antibiotiky vyčerpány. Určitě zařaďte také vitamín C, pro posílení imunity. Při léčbě antibiotiky by se měly vynechat citrusové plody, které mohou bránit vstřebávání léků, takže volte spíše doplňky stravy s vitaminem C.

    Zanechte první komentář

    Pečtěte si další články z našeho blogu:

    Poslední recenze našeho obchodu

    Powered byCusRev
    4,9
    Založeno na 141 recenzích
    5 hvězdiček
    96
    96%
    4 hvězdičky
    2
    2%
    3 hvězdičky
    1
    1%
    2 hvězdičky
    0%
    1 hvězdička
    1
    1%
    1-10 z 141 recenzí
    1. VM

      S vitamíny vaší značky jsem spokojená již několik let 👍

    2. AH

      Naprostá spokojenost.

    3. DK

      Vse proběhlo rychle,bez problémů..kartáčky jsou super

    4. NV

      dodání rychlé,děkuji

    5. JČ

      Rychle dodání v krásné zabalené dodávce. Navíc přibalen i darek za nákup, což potěšilo. Obchod rozhodně doporučuji. 🙂

    6. A

      👍

    7. MN

      Vse Ok

    8. MS

      Rychlé dodání a dobrý obchod, moc děkuji.

    9. PS

      Vše naprosto v pořádku a rychlé dodání

    10. VM

      Zatím mi objednané tabletky stačí, ale jak to vypadá budu objednávat další.

    1 2 15 »
    Všechny recenze
    Obsah Vašeho košíku