Trápí vás dlouhá menstruace? Nevíte, jak ji zastavit nebo zkrátit? Bojíte se, co to vlastně znamená? V tomto článku se dočtete, jaké může mít dlouhá menstruace příčiny i jak se dá řešit.
Dlouhá menstruace – nejčastější příčiny
Prodloužená menstruace, tedy stav známý jako menoragie, má mnoho možných příčin. Ty můžu být organické i hormonální.
- Velmi často za ni může syndrom polycystických ovarií (PCOS), což je stav, kdy dochází k narušení ovulace. Ten může mimo jiné vést k nepravidelnému a prodlouženému menstruačnímu cyklu.
- Na vině bývají často i myomy, což jsou nezhoubné nádory dělohy, které mohou způsobovat nadměrné krvácení, čímž prodlužují menstruaci.
- Menoragie může být spojená také s poruchami funkce štítné žlázy, ať už jde o jejich zvýšenou nebo sníženou činnost.
- Mezi méně časté, ale o nic méně závažné zdravotní stavy, které mohou vést k prodloužené menstruaci, patří diabetes mellitus a onemocnění ledvin. V krajních případech může být příčinou i zhoubný nádor dělohy.
Možností rychlého řešení je hormonální antikoncepce – problém jako je prodloužená menstruace antikoncepce sice nevyřeší od jeho příčiny, ale může pomoci cyklus srovnat. Důkladná léčba prodloužené menstruace je potom vždy závislá na konkrétní diagnóze, kterou stanoví jedině lékař. Pro efektivní léčbu je zásadní správná identifikace příčiny. Ať se jedná o hormonální terapii, chirurgický zákrok, nebo jiný medicínský přístup, nikdy k němu nemůžeme přistoupit bez důkladné prohlídky u gynekologa.
Kdy je prodloužená menstruace problém?
Prodlouženou menstruaci je potřeba řešit, pokud trvá déle než 8 dní nebo je doprovázena nadměrným krvácením, které přesahuje 80 mililitrů menstruační tekutiny. Počítá se i slabá ale dlouhá menstruace. Silná menstruace doprovázená krvácením, které opakovaně prosakuje vložku nebo tampon během dvou hodin a méně, často signalizuje vážnější zdravotní potíže, jako jsou myomy, adenomyózy, děložní polypy, nebo problémy se srážlivostí krve. Určitě nepodceňujte návštěvu lékaře, a ani ji neodkládejte. Taková intenzita krvácení může totiž vést k závažným komplikacím, včetně chudokrevnosti, která se projevuje únavou, vyčerpáním a zvýšenou náchylností k infekcím.
Pokud je menstruace navíc doprovázena intenzivní bolestí a křečemi, které se s délkou krvácení zhoršují, může jít o endometriózu. I tehdy je velmi důležité vyhledat lékaře, abyste předešla závažným komplikacím, jako je chudokrevnost nebo zvýšené riziko neplodnosti – a mimo to také aby se váš stav mohl řešit. Endometrióza je velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, ale není neřešitelná.
Pomohou bylinky na srovnání cyklu?
Používání bylinek na srovnání menstruačního cyklu je mezi ženami velmi populární řešení. Až 50 % žen se potýká s problémy, jako jsou bolesti břicha, prsou, hlavy, křeče, nadýmání či úzkostmi. Říká se, že některé bylinky pomáhají zmírňovat symptomy PMS, srovnat hladiny hormonů a celkově zlepšit průběh celého menstruačního cyklu. Navíc neriskujete rozhození hormonální rovnováhy, na rozdíl od různých farmaceutických řešení.
Jedna z nejčastěji doporučovaných bylin je drmek obecný (Vitex agnus). Tato rostlina se tradičně využívá k regulaci nepravidelné a bolestivé menstruace a k úlevě od příznaků PMS. Drmek působí na hormonální systém tím, že ovlivňuje uvolňování luteinizačního hormonu (LH) a folikulostimulačního hormonu (FSH), čímž nepřímo reguluje hladiny estrogenů a progesteronu. To může vést k menší bolesti a stabilizovat cyklus.
Další bylinka s údajně pozitivními účinky na menstruační cyklus je třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum). Třezalka je dobře známá pro svoje účinky na psychické zdraví – proto se doporučuje na deprese a úzkosti spojené s PMS. Funguje tak, že harmonizuje hladiny serotoninu a cytokinů a tím pomáhá stabilizovat náladu během menstruace.
Maca peruánská (Lepidium meyenii) je další takový přírodní pomocník. Tradičně se používá v Jižní Americe pro své pozitivní účinky na hormonální rovnováhu. Studie naznačují, že maca může zmírnit příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka a problémy se spánkem, a současně zlepšit psychické zdraví, což může být přínosné i pro ženy v reprodukčním věku.
Méně známé bylinky, které vám ale můžou také výrazně pomoci, jsou ploštičník hroznatý (Actaea racemosa) a ashwagandha (Withania somnifera). Ploštičník zmírňuje menstruační bolesti a křeče, zatímco ashwagandha působí jako adaptogen, který pomáhá tělu lépe se vyrovnat se stresem. Ten, jak je známo, dokáže negativně ovlivnit menstruační cyklus, a tak je dobré pamatovat i na něj.
POZOR: I když se může zdát, že s bylinkami nejde šlápnout vedle, není tomu tak. Některé z nich mohou interagovat s léky, které užíváte, nebo mít nežádoucí účinky. Bylinky jako drmek, třezalka, maca, ashwagandha a ploštičník mají potenciál zlepšit kvalitu života během menstruačního cyklu, ale vyžadují další výzkum, aby byly jejich účinky plně potvrzeny – většina informací o jejich funkčnosti je z babských rad a lidových moudrostí. Vždy se před užíváním bylinek poraďte se svým lékařem, obzvláště máte-li nějaké zdravotní problémy, nebo užíváte-li dlouhodobě nějaké léky.