Aby naše tělo správně pracovalo, potřebuje dostatek vitamínů a minerálů. Mezi klíčové minerály, které mají na svědomí velkou část procesů v těle, patří selen a zinek. Tyto stopové prvky si lidské tělo neumí vytvořit, a tak se musíme zaměřit i na jejich dostatečný příjem. V tomto článku se dozvíte, jaké účinky oba minerály mají a kdy zvolit jejich případnou kombinaci.
Jaké účinky přináší zinek a selen?
Nejprve si oba minerály představíme. Zinek je po hořčíku nejdůležitější minerál, který člověk potřebuje ke správnému fungování. Zdravá kůže, vlasy, fungující imunitní systém a dobré hojení ran je důsledkem dostatečné úrovně zinku v organismu. Vzhledem k tomu, že se zapojuje do mnoha biologických procesů, je po železe druhý nejvíce zastoupený prvek. Doporučená denní dávka zinku se pohybuje v rozmezí 15–25 mg, přičemž těhotné a kojící ženy, vegetariáni, vegani, sportovci nebo lidé po nemoci by měli do své stravy zařadit více zinku. Nejvíce zinku najdeme v mořských plodech, mase, oříškách nebo luštěninách.
Oproti tomu je selen poměrně vzácný prvek, který v lidském těle sehrává především antioxidační roli a podporuje imunitní systém. Některé jeho sloučeniny jsou toxické, nicméně při dodržení denní dávky 60–200 µg nehrozí žádné nebezpečí. Co se týče potravin, najdeme selen v ořeších, vnitřnostech a mořských plodech. Na dostatečný příjem by si měly dávat pozor zejména osoby s nemocnými ledvinami nebo s virem imunodeficience. Správný přísun selenu také slouží jako prevence rakoviny, aterosklerózy a onemocnění štítné žlázy.
Kdy zvolit kombinaci zinku a selenu?
Oba prvky jsou pro člověka velmi důležité, a tak by měl dbát na to, aby v potravě přijímal dostatečnou denní dávku obou minerálů. Účinky selenu a zinku na zdraví jsou podobné, a proto není od věci je přijímat společně.
Jestliže se často potýkáme s nemocemi, vypadáváním vlasů, lámou se nám nehty nebo máme kožní problémy, pak je pravděpodobné, že naše tělo trpí nedostatkem zinku a selenu. Tyto minerály fungují jako účinné antioxidanty, které podporují obranyschopnost organismu. Stejně tak mají blahodárný vliv na funkci štítné žlázy.
Na dostatečný příjem těchto prvků by si měli dát pozor zejména muži, neboť podporují plodnost. Zejména selen pomáhá při spermatogenezi.
Nejvhodnější forma zinku je bisglycinát (též chelát), neboť se dobře vstřebává, až do 95 %. Naproti tomu oxid nebo zinek sulfát má vstřebatelnost pouze do 20 %. Co se týče selenu, je vhodnější jeho organická forma. Ta vzniká přirozeně v rostlinách a vykazuje lepší vstřebatelnost než anorganická podoba. Anorganický selen totiž obsahuje jednoduché soli (selen nebo seleničitan sodný) a tělo jej spíše vyloučí než absorbuje.
Pokud se tedy rozhodneme pro kombinaci obou prvků, měli bychom zvolit přípravek, který obsahuje organické formy selenu a chelátové formy (bisglycinát) zinku.