Hořčík (neboli magnesium) představuje důležitý minerál, který tělo potřebuje ke svému správnému fungování. Nebudeme se podrobně zabývat jeho fyzikálními a chemickými vlastnostmi, pouze se omezíme na konstatování, že se jedná o kov s vyšší hustotou než má voda. Jde o druhý nejrozšířenější prvek v lidském těle, a je tedy velmi důležitý pro jeho správné fungování. Volně v přírodě (například v zemské kůře, mořské vodě nebo zelených rostlinách) se vyskytuje pouze ve sloučeninách. V další části článku se už budeme věnovat jeho prospěšným účinkům na lidské zdraví.
Co je to hořčík a proč ho doplňovat?
Tento minerál je přítomen prakticky ve všech částech našeho těla. Jeho hlavním úkolem je zapojit se do biochemických reakcí v organismu. Je tedy pro člověka nepostradatelný a jeho nedostatek se projevuje zdravotními komplikacemi slabšího, ale též vážnějšího charakteru. Mezi nejčastější projevu nízké hladiny hořčíku patří nespavost nebo zhoršený spánek, únava, bolesti hlavy a svalů, svalové křeče a tiky, tetánie, ale i deprese nebo u mužů málo testosteronu. Nedostatek hořčíku bude mít i za následek zhoršený stav kostí, zubů a dásní nebo špatnou paměť.
Hořčík toho umí ale mnohem víc. Podílí se například na využití vápníku, fosforu, sodíku nebo vitaminu C a D v těle, syntéze DNA, RNA ale i hormonů (např. testosteronu nebo hormonů štítné žlázy), redukuje záněty v těle, má antioxidační účinky, působí blahodárně na krevní tlak, a také se považuje za vhodný prostředek pro prevenci aterosklerózy.
Měli bychom vědět, že pokud konzumujeme hodně alkoholu nebo kávy, bereme některé léky, pijeme colové nápoje nebo hodně sportujeme, může mít tento životní styl za následek špatné vstřebávání hořčíku. Tohle mají bohužel na svědomí i některá závažná onemocnění, např. onemocnění žaludku, slinivky nebo cukrovka 2. typu.
Doporučená denní dávka hořčíku
I když je hořčík pro lidský organismus nepostradatelný, přesto patří mezi minerály, u kterého zaznamenáváme častý deficit. Dokonce se udává, že nedostatkem hořčíku trpí 1/3 české populace. Naše tělo si ho dodávat neumí, a tak musíme kvalitní hořčík přijímat nejen z potravy, ale i prostřednictvím doplňků stravy. Důvodem totiž je, že klesá podíl magnesia v půdě, a tak si musíme pomoci právě i zmíněnými doplňky.
Hladinu hořčíku v lidském těle nelze zjistit z krevních testů, neboť cca 99 % magnesia najdeme ve svalech a kostech. Proto bychom se, i z preventivních důvodů, měli zaměřit na správnou a pravidelnou suplementaci.
Zaměřit se můžete také na denní dobu a druh hořčíku. Ráno je vhodnějším druhem hořčíku, hořčík malate, který vám pomůže doplnit energii. Večer je zase vhodný hořčík bisglycinate, který vaše tělo uklidní a připraví na kvalitní spánek.
Doporučená denní dávka hořčíku je vyhláškou obecně stanovena na 375 mg. Zahraniční zdroje, například doporučení od národních institutů zdraví ve Spojených státech však uvádí mírně jiné hodnoty, které jsou stanoveny v závislosti na pohlaví a věku člověka. Ženy do 30 let potřebují 310 mg hořčíku, ženy nad 31 let 320 mg. Podobná je situace i u mužů, kdy do 30 let potřebují denně přijmout 400 mg hořčíku, muži starší 31 let o dalších 20 mg více.
Zároveň bychom měli vědět, že v některých situacích naše tělo bude vyžadovat více hořčíku. Třeba těhotné a kojící ženy, starší lidé nebo sportovci potřebují více magnesia. Stejně tak konzumace sladkých a tučných jídel, nadměrný stres, srdeční choroby nebo cukrovka mohou vyvolávat potřebu zvýšeného příjmu hořčíku.
Hořčík je hojně zastoupen v mnoha potravinách – například ve fazolích, banánech, hořké čokoládě, ořechách, arašídech, tmavé listové zelenině nebo ovesných vločkách. Pomoci si můžeme i vhodnými doplňky stravy s dostatkem horčíku, které jsou v dnešní době kvalitní a umí rychle doplnit chybějící hořčík.
Jaké jsou nežádoucí účinky hořčíku?
Ačkoliv má kvalitní hořčík skutečně blahodárný vliv na lidské zdraví, přesto – jako u všeho – jeho nadměrná konzumace může způsobit komplikace. Ty se mohou projevit u zdravého jedince, nicméně speciální pozor by si měly dávat osoby, které mají nemocné ledviny, trpí cukrovkou, migrénami, gastrointestinálními poruchami nebo nízkým krevním tlakem. Takoví lidé jsou vlivem svého zdravotního stavu totiž náchylnější k předávkování. Pozor také na některé léky, které mohou k předávkování přispívat (např. diuretika nebo léky pro osoby s diabetes).
Projevy předávkování hořčíkem jsou různé. Mezi méně závažné problémy patří průjmy, nevolnost, bolesti hlavy, svalové křeče. Vážné zdravotní komplikace zahrnují zmatenost, nepravidelný srdeční tep, nízký krevní tlak (a s tím spojené problémy jako závratě, točení hlavy nebo mdloby), problémy s ledvinami, stavem kostí, ale i poškozené orgány nebo zástavu srdce. Pokud máte podezření na předávkování, vyhledejte lékařskou pomoc – to platí obzvláště pro cukrovkáře.
Dávejte si tedy pozor na nadměrný příjem hořčíku v doplňcích stravy. Suplementy jsou skvělá věc, nicméně nevhodné užívání vám může uškodit.