Skvrny na zubech trápí velkou část populace. Ty však nemusí být způsobeny jen konzumací čaje, kávy, červeného vína nebo kouřením cigaret. Na vině bývá často i fluorid, běžně též označovaný jako fluor. Ten způsobuje nevzhledné bílé fleky na zubech, kterých rozhodně stojí za to se zbavit. V tomto článku se dozvíte, co způsobuje bílé skvrny na zubech a jak se tomuto jevu případně bránit.
Co to je fluoróza? Bílé skvrny na zubech
Dané téma se úzce prolíná s tzv. fluorózou. Toto onemocnění lze charakterizovat jako nevratné poškození zubní skloviny, která byla zapříčiněna velmi vysokým přísunem fluoridů do organismu. Projevem fluorózy jsou právě bílé skvrny na sklovině, v těžkých případech jde o žlutohnědé až hnědé skvrny.
Příčinou je polykání zubní pasty při provádění hygieny. Dalším důvodem je nesprávné či nadměrné používání fluorových gelů, laků či tablet. Z tohoto důvodu se nedoporučuje, aby děti používaly zubní pastu s fluorem (více viz níže).
Z nedávných studií zároveň vyplývá, že fluor se ukládá i v kostech a může přispívat ke zvýšenému riziku vzniku osteoporózy.
Bílé skvrny na zubech u dětí – fluoróza u dětí
Fluoróza s tím související bílé fleky na zubech se nevyhýbá ani těm nejmenším. Nejčastěji se toto onemocnění objevuje právě u dětí a dospívajících. Z tohoto důvodu by děti neměly používat zubní pasty s nadměrným množstvím fluoru. Vzhledem k tomu, že vlivem fluorózy dochází k definitivnímu zničení zubní skloviny, budou mít děti poškozené zuby do doby, než se jejich mléčné zuby nahradí stálým chrupem (pokud již mají dospělácký chrup, je situace samozřejmě horší).
Aby nedošlo k rozvoji fluorózy, měli by rodiče dětem kupovat pasty odpovídající jejich věku. Děti mají tendenci zubní pastu polykat, a proto by neměly používat zubní pasty pro dospělé.
Profesionální odstranění bílých skvrn na zubech
Pokud vás bílé skvrny na zubech trápí, můžete se rozhodnout pro řešení dostupná v ordinacích zubních lékařů.
Vždy závisí na intenzitě poškození zubní skloviny. První a nejméně invazivní možností je použití bělicího gelu. Podle toho, zda se dostaví kýžené výsledky, se s pacientem zubař domluví na dalším postupu. Pokud bělicí gel nezafungoval, je možné s bílými skvrnami zabojovat prostřednictvím mikroabraze.
Mikroabraze je postup, při kterém dojde k odstranění tenké vrstvy poškozené skloviny, čímž se chrupu vrátí normální vzhled a barva.
Pokud ani tento proces nepřinese úspěch, řešením může být konzervativní kompozit do postižených oblastí zubu.
Používání zubní pasty bez fluoridu
Zubní pasta s fluorem se sice nedoporučuje malým dětem, ale i dospělí by měli být na pozoru. To proto, že v potravinách a nápojích je fluoru dostatek, a tak rozhodně chrupu neuškodí, pokud sáhnete po dospělácké nebo dětské zubní pastě bez jeho obsahu. Fluor se běžně nachází ve slaných potravinách, rybách a nápojích (slazených i neslazených), a tak byste měli dát přednost zubním pastám například s bylinkami, hřebíčkem apod.
Pozor na fluorid v tabletách
Z celého textu si čtenáři určitě odnesli, že by měli nahradit zubní pasty s fluoridem jinými alternativami. Stejná situace platí i pro fluoridové tablety. Ty se často dávají dětem v rámci prevence, neboť jsou ještě ve vývinu a fluor slouží jako důležitý stavební kámen pro růst kostí, zubů a zubní skloviny.
Fluor má sice velmi vysokou účinnost a v lidském těle hraje nezastupitelnou roli, ale, jak se říká, všeho moc škodí. Tudíž i v případě tablet je vhodné poradit se s odborníkem, neboť konzumací těchto tablet může vzniknout fluoróza.
Nejčastější dotazy
Jaká je škodlivost fluoridu?
Fluorid je minerál známý svými prospěšnými účinky na prevenci zubního kazu, když je konzumován v malých množstvích.
Však jeho nadměrná konzumace může vést k negativním účinkům, jako je dentální fluoróza u dětí. Tento stav se projevuje změnami v barvě zubů a jejich struktuře, což může zahrnovat bílé skvrny až po hnědé skvrny a nerovnosti na sklovině.
Další vážné zdravotní problémy mohou zahrnovat kostní problémy, jako je fluoridová osteopatie, která nastává při dlouhodobém nadužívání fluoridu a může ovlivnit kostní hustotu a strukturu.