Krásné, bílé a zdravé zuby chce každý člověk. Bohužel vlivem různých okolností často dochází k tomu, že se nám vytvoří nevzhledné tmavé skvrny na zubech. V tomto článku se dozvíte, jak s tímto nepřítelem účinně bojovat.
Co znamená pigmentová skvrna na zubu?
Příčiny pigmentových skvrn jsou různé – mohou vzniknout vlivem dědičnosti, špatné ústní hygieny, konzumace potravin a nápojů s tendencemi zuby barvit (např. káva, čaj, víno, borůvky, rajčata nebo sójová omáčka), kouření nebo užívání některých léků.
Pokud nechcete v budoucnu řešit černé nebo hnědé pigmentové skvrny na zubech, měli byste se zaměřit hlavně na prevenci – kompletní ústní hygiena (např. ústní voda, elektrický zubní kartáček a bělicí zubní pasta mohou pomoci) a pravidelná návštěva dentálního hygienisty jsou klíčem k zubům bez pigmentových skvrn.
Pigmentové hnědé skvrny na zubech u dětí
Pigmentové skvrny se bohužel nevyhýbají ani dětem. Pokud se na mléčných zubech začnou objevovat tmavé skvrny, měli byste s drobečkem navštívit zubního lékaře, který vyloučí možnost zubního kazu. Pakliže se skutečně jedná o pigmnetové tmavé skvrny na zubech, stačí pouze pravidelná a poctivá hygiena dutiny ústní, případně návštěva dentálního hygienisty. Děti jsou malé a mají dočasný chrup, proto se nedoporučuje radikální řešení.
Jak na odstranění pigmentových skvrn na zubech?
Pigmentová skvrna na zubu nevypadá hezky, a proto stojí za to uvažovat o jejím odstranění. Účinné jsou například bělicí zubní pasty nebo elektrický zubní kartáček. Pro profesionální odstranění pigmentových skvrn však navštivte ordinaci specialisty.
Zubní pasta na pigmentové skvrny
Na trhu je dostupná pestrá škála výrobků, které pomohou s tímto problémem. Bílých zubů bez pigmentových skvrn docílíte například používáním bělicích zubních past. Ty obsahují bioaktivní uhlí, enzymy, peroxidy, mikroperličky nebo abraziva, což jsou látky, které napomáhají při boji s nežádoucí barvou zubů. Takovou zubní pastu si navíc můžete vybrat i s ohledem na váš typ zubů (např. pasta pro citlivé zuby, na paradentózu apod.).
Při volbě konkrétní pasty se také zaměřte na to, jak moc zabarvené vaše zuby jsou. Pokud bojujete se slabou pigmentací, vystačíte si s jakoukoli bělicí zubní pastou. U výrazného zabarvení by měla pasta navíc obsahovat perodix.
Pastu na pigmentové skvrny byste neměli používat častěji než 2x až 3x do týdne. Při čištění zubů takovou pastou se soustřeďte i na správnou techniku čištění.
Air flow pískování zubů
S odstraněním problematických pigmentových skvrn na zubech vám mohou pomoci i dentální hygienisté. Využívají k tomu techniku pískování zubů, známou také jako Air flow. Pomocí speciálních přístrojů odstraní zubní plak i z těžko dostupných míst. Prášek použitý k pískování se vždy vybírá podle toho, zda je klient v ordinaci poprvé nebo poněkolikáté. Pískování se hodí i pro prevenci zánětu dásní, paradentózy nebo zubního kazu.
Tahle technika se však nehodí pro každého. Vyhnout by se mu měli lidé s astmatem, chronickou bronchitidou nebo infekčním onemocněním. Jestliže se pro pískování rozhodnete, neberte si v den ošetření kontaktní čočky. Toto ošetření naopak mohou podstoupit děti (zde záleží mimo jiné i na fázi vývoji chrupu), lidé s umělými náhradami, implantáty nebo rovnátky.
Cena za pískování zubů se liší, většinou se pohybuje okolo 1000 až 2000 Kč za ošetření.