Zubní kámen představuje v poslední době problém, který plní ordinace nejen zubařů, ale především dentálních hygienistů. Odstranění zubního kamene (tzv. scaling) provádí odborník, nicméně účinně s ním můžete bojovat i doma. K tomu vám bude stačit vytrvalost a pravidelná hygiena dutiny ústní s kvalitními nástroji.
Zubní kámen je mineralizovaná vrstva, která obklopuje povrch zubu. Vzniká ze zubního plaku, jenž se vlivem mineralizace přemění na pevný zubní kámen. Klíčovým faktorem při tvorbě zubního kazu je právě mineralizace, ke které dochází brzy po vytvoření zubního plaku. První projevy zubního kamene bývají viditelné již za dva týdny. Abychom pochopili strukturu zubního kamene, představte si slupku cibule – vnější, drsná vrstva je složená z nemineralizovaného zubního plaku, naopak vnitřní vrstvu tvoří nepravidelné mineralizované jehlicovité a sloupcovité krystaly.
Kde se vyskytuje zubní kámen?
Zubní kámen se může vyskytovat na mnoha místech v dutině ústní – mezi zuby, na protéze, na stoličkách. Zubařská věda rozlišuje dva druhy zubního kamene – subgingivální a supragingivální. Podrobněji se o těchto typech zubního kamene rozepisujeme níže.
Poddásňový zubní kámen
Zubní kámen pod dásní (tzv. subgingivální) působí na první pohled neviditelně, avšak o to víc je nebezpečnější pro zdraví zubu. Subgingivální zubní kámen se schovává v dásňovém žlábku a má hnědou až černou barvu. Vzniknout může na kořenech všech zubů, přičemž zubaři a dentální hygienisté se s ním setkávají u většiny pacientů starších 20 let.
Zubní kámen na předních zubech
Druhý typ zubního kamene (tzv. supragingivální) se nachází nad dásňovým lemem. Má žluto-bílou barvu a nejčastěji vzniká v oblasti dolních řezáků a prvních horních stoliček (zde jsou umístěny vývody slinných žláz).
Jak odstranit zubní kámen?
K odstranění zubního kamene se v ordinaci nejčastěji používá ultrazvukový odstraňovač a škrabky pro ruční čištění. Pomoci si však můžete již doma správnou technikou čištění a kvalitními pomůckami. Pamatujte, že kvalitně provedenou ústní hygienou nejenže eliminujete zubní kámen, zubní plak, zápach z úst, ale především snižujete riziko vzniku zubního kazu.
Při domácím čištění je tedy nezbytné mít kvalitní nástroje – zubní kartáček, zubní nit, kartáčky do mezizubních prostor a kvalitní zubní pastu. Zubní kartáček by měl být s kategorie soft (měkký) a neměli byste jej používat déle než 3 měsíce. Při detekci neodstraněného zubního plaku si můžete pomoci barvicími tabletami, které fialovou barvou detekují místo, kde se ještě zubní plak nachází. Po provedení hygieny si vypláchněte ústní vodou.
K odstranění zubního kamene ale pomáhají i níže uvedené způsoby:
Ultrasonický čistič zubů
Pro někoho zbytečnost, která může ohrozit zdraví, pro někoho revoluce v péči o chrup. Tak by se dal charakterizovat ultrasonický čistič zubů. Ten využívá vysokofrekvenční kmitavý pohyb k odstranění veškerých nečistot z povrchu zubu. Vyžaduje se však skutečně kvalitní přístroj a jemné zacházení, aby nedošlo k nevratnému poškození zubu.
Dentální hygiena
Dentální hygiena je hitem posledních několika let. A oprávněně. Návštěva ordinace dentálního hygienisty je stejně důležitá jako návštěva zubaře. Jedná se o jistou formu prevence, již byste měli podstoupit 2x ročně. I zdravotní pojišťovny si začínají uvědomovat důležitost takové návštěvy, a tak mnoho z nich nabízí v rámci programů prevence příspěvek na dentální hygienu.
Kromě toho, že dentální hygienista vám ze zubu odstraní zubní kámen, plak a pigment, vás také naučí správnou techniku čištění chrupu a doporučí vhodné nástroje na míru vašim ústům.
Mechanické odstranění zubního kamene
Účinné je bezesporu i mechanické odstranění zubního kamene. Pokud se chcete pustit do této procedury, nesmí ve vaší koupelně chybět škrabka na zubní kámen. Nicméně i když škrabku seženete na internetu, přesto ji nedoporučujeme sami používat. Nesprávným používáním si můžete do zubní skloviny udělat vrypy, do kterých se zubní kámen pak bude snáze usazovat. Proto nechte tento velmi ostrý přístroj v rukou odborníka.