Předčasná menstruace se týká pestré škály žen věkových skupin. U mladých dívek jde o očekávané první menstruační krvácení v jejich životě, v případě dospělých žen jde často o projev fyzického nebo psychického stavu. Ani v jednom případě by se neměla brát předčasná menstruace na lehkou váhu. V článku se dozvíte, jaké jsou možné příčiny brzké menstruace a jak ji případně řešit.
Možné příčiny předčasné menstruace
Důvody předčasné menstruace jsou různé, v prvé řadě záleží na pohlavní dospělosti žen. Mladé slečny by se měly s prvním krvácením setkat okolo 13. až 15. roku života, nicméně tento věk se stále snižuje, a tak některé dívky začínají menstruovat již v devíti letech. Tento negativní trend často souvisí s vyšší tělesnou hmotnosti, neboť takové holky mají vyšší hladinu estrogenu oproti dívkám s normální váhou. Takto brzká menstruace však může značit zdravotní komplikace.
Dospělé ženy se také mohou s brzkou menstruací v rámci jejich cyklu potkat. Pokud k tomu dochází výjimečně, nejedná se zřejmě o vážný problém. Pozor byste si měli dát tehdy, jestliže se krvácení mimo periodu opakuje. Jestliže je váš cyklus pravidelně kratší než 21 dní, měla byste vyhledat lékaře.
Možných příčin v tomto menstruačním cyklu může být několik. Často se jedná o projev nějakého zdravotního problému – např. syndromu polycystických ovarií, endometriózy, nemoci štítné žlázy nebo diabetes. Také může jít o projev perimenopauzy (tj. přechod do menopauzy), důsledek nadměrného cvičení, stresu, radikálních změnách hmotnosti nebo velkých změn v každodenním životě.
Důvody krvácení mimo pravidelný cyklus mohou být i jiné. O těch se pobavíme na následujících řádcích. V případě přetrvávajících obtíží doporučujeme navštívit lékaře. Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje vyšetření odbornými lékařskými pracovníky. Jestliže budete krvácet mimo periodu pravidelněji, může se jednat o skrytý zdravotní problém, který vyžaduje léčbu.
Přečíst si můžete také náš článek o menstruačním cyklu a hnědé menstruaci.
Předčasná menstruace při antikoncepci
Hormonální antikoncepce ovlivňuje ovulaci při menstruačním cyklu, což se pak může projevit i na pravidelnosti menstruace. K výkyvům odchází zejména tehdy, když antikoncepci teprve začínáte brát nebo pokud prožíváte změny ve vašem životě (např. stres, větší změna hmotnosti nebo změna životního stylu). V takovém případě se můžete setkat s nepravidelným krvácením, které by se mělo po čase vrátit do normálu.
Předčasná menstruace po nouzové antikoncepci
Pokud vám s partnerem během pohlavního styku selže antikoncepce, existují tzv. pilulky po, které sníží riziko nechtěného otěhotnění. Nicméně i tak má tato nouzová antikoncepce vliv na váš menstruační cyklus, neboť dojde k narušení běžného procesu ovulace, který se může projevit špiněním nebo mírným krvácením. Vzhledem k tomu, že se jedná o jednorázovou záležitost, by takové krvácení nebo špinění mělo trvat jen chvíli a poté ustat.
Dřívější menstruace jako příznak těhotenství
Ačkoliv mezi ženami panuje přesvědčení, že pokud se v očekávaném termínu nedostaví menstruace, značí to těhotenství, pak i nepravidelná menstruace může znamenat jiný stav. Je však třeba zmínit, že se nejedná o menstruaci jako takovou, neboť žena už těhotná je, dalo by se spíš hovořit o falešném menstruačním cyklu. Příčiny nepravidelné menstruace v tomto případě nejsou doposud známy, nicméně jedná se o vzácný je, který postihuje pouze minimum těhotných žen.
Bylinné vložky na předčasnou i opožděnou menstruaci
Pokud se u vás objeví krvácení mimo periodu, jsou nejlepší variantou bylinné vložky TianDe, které vám zajistí pocit pohodlí, ať už vás během dne čeká cokoliv – náročné úkoly nebo odpočinek. Bylinkové vložky TianDe se navíc mohou pyšnit takovými kvalitami jako je nefritová svěžest, výtažky z éterických olejů, perfektní savostí nebo schopností přizpůsobit se tvaru vašeho těla. Jestliže se u vás objeví předčasná menstruace, pak TianDe bylinné vložky vás vůbec nebudou omezovat a naopak způsobí, že na tyto chvíle nekomfortu úplně zapomenete.