+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
  • Náměsíčnost – Co to je, jak se projevuje a jak se léčí?

    Náměsíčnost, odborně nazývaná také somnambulismus, je fascinující a zároveň znepokojivý fenomén, při kterém lidé chodí, mluví a dělají všemožné různé věci ve spánku.

    Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 24. 4. 2024  |  Aktualizováno: 12. 6. 2024  |

    Může se jednat o procházky po domě, otevírání dveří, tanec… občas ale dojde i na nebezpečnější činnosti jako jsou pokusy o vaření či dokonce řízení auta. Není to velmi častý jev, ale to neznamená, že se s ním nemůžete setkat. Postihuje až 14 % dětí, náměsíčnost u dospělých je zhruba 2,5 %.

    Co to je náměsíčnost?

    Náměsíčnost je porucha spánku, která se vyznačuje epizodami nevědomé chůze a chování během hlubokého (tedy NREM) spánku. Postižení si většinou ze svých nočních dobrodružství nic nepamatují, zkrátka si vůbec nejsou vědomi, co se děje.

    Dream of happiness 447930

    Náměsíčnost příčiny

    Bohužel zatím s jistotou nevíme, co náměsíčnost způsobuje, i když výzkumy stále probíhají. Zatím vědci odhadují, že by mohlo jít o nevyvinutý nervový systém – to dává vysvětlení, proč je náměsíčnost u dětí o tolik častější než u dospělých. Další možnosti, které výzkumníci nabízejí, jsou stres, chaotický spánkový režim, úzkost, únava, genetické predispozice, pití alkoholu a kávy ve večerních hodinách a některé léky. Také se zdá, že některé nemoci jsou doprovázeny náměsíčností. Jde třeba o reflux, poruchy srdečního rytmu, horečky, spánkovou apnoe a psychiatrické poruchy, jako je posttraumatická stresová porucha.

    Je náměsíčnost nebezpečná?

    Většina epizod náměsíčnosti je neškodná a pro postiženého nepředstavuje žádné, nebo jen minimální, riziko.  Přesto ale v některých případech může náměsíčnost vést k nebezpečným úrazům, pádům, a v extrémních situacích i ke smrtelnému ohrožení sebe sama i okolí, například když si spící člověk sedne za volant.

    Kromě očividných nebezpečí úrazu apod. mohou dlouhodobé problémy s náměsíčností mít i zdravotní následky spojené s nedostatkem kvalitního spánku. Ten je totiž potřeba pro optimální funkci mozku i celého těla, regeneraci a mentální pohodu. Může se tedy stát, že když jste moc často v noci venku z postele, tělo si neodpočine a tím se zároveň zhorší váš mentální i zdravotní stav.

    Feet and alarm 447928
    Alarm clock on bed next to bare female feet and soles stuck out of white blanket or sheet during sleep

    Proč se nesmí budit náměsíční?

    Mezi lidmi se traduje, že náměsíční lidé se za žádnou cenu nesmí budit. To není tak úplně pravda. Je dobré se probouzení vyhnout, protože to by pro náměsíčnou osobu mohl být poměrně velký šok, ale zdravotní rizika jako taková to nenese. Platí tedy, že nejlepší je jemně náměsíčného přesměrovat zpátky do postele, nebo s ním zůstat a hlídat, aby si neublížil. Pokud ho probudit opravdu musíte (počíná si destruktivně, hrozí zranění…), udělejte to spíše hlasitým zvukem, než dotyky nebo třeba třesením. To by ho mohlo vyděsit a mohl by se instinktivně fyzicky bránit.

    Jak poznám, že jsem náměsíčná?

    Poznat náměsíčnost u sebe sama není jednoduché, obzvláště proto, že si ji člověk většinou vůbec nepamatuje. Pokud ale víte, že se probouzíte a necítíte se odpočatě, nebo dokonce cítíte celé tělo, jako byste v noci cvičili, rozhodně se na ni zaměřte. Možností, jak vysledovat co se děje, je hned několik:

    • Domluvte se s někým, komu věříte: Zeptejte se známých nebo rodiny, jestli by vás pár nocí při spánku nehlídali. Pokud se budete zvedat, všimnou si toho.
    • Sledujte předměty v místnosti: Sice to nedělá každý, ale velká část náměsíčných lidí hýbe v noci s věcmi nebo nábytkem.
    • Hlídejte si symptomy: Únava po ránu, dezorientace po probuzení, namožené svaly… to vše může ukazovat na náměsíčnost.
    • Dejte si do ložnice noční kameru: Sice něco stojí si ji pořídit, ale za to vám dá opravdu stoprocentní jistotu.
    Young tranquil female embracing 445833

    Jak se náměsíčnost projevuje?

    Příznaky náměsíčnosti se liší v závislosti na závažnosti poruchy. Můžete poprosit své blízké, aby vás sledovali a pokud budete splňovat body na tomto seznamu (nemusí jít o všechny), můžete si být skoro jistí, že jste náměsíční. Pokud chcete, můžete si také zajít k lékaři a nechat si udělat diagnostiku. Diagnózu provede buď pomocí rozhovoru s vámi nebo blízkými, nebo vás pošle na tzv. polysomnografické vyšetření, kde vám zjistí nejen jestli jste náměsíční, ale zkontrolují, zda nemáte i další spánkové poruchy.

    • Chůze a pohyb: Náměsíčné osoby se procházejí po domě, schodech, a v extrémních případech i venku. Mohou se pohybovat pomalu a nemotorně, nebo naopak i s jistotou a cíleně, moc to nepoznáte. Pravděpodobně na vás ale nebudou reagovat.
    • Otevírání očí: Během epizody náměsíčnosti bývají oči postižených otevřené, ale jejich pohled je prázdný, sklovitý, a buď nezaujatý, nebo naopak zmatený.
    • Sezení na posteli: Často doprovázené zmateným rozhlížením se kolem sebe.
    • Mluvení: Mohou mumlat, vydávat nesrozumitelné zvuky, vést rozhovory, a dokonce zpívat nebo křičet.
    • Provádění činností: Často budou provádět běžné činnosti, jako je vaření, oblékání, úklid, nebo i složitější úkony.
    • Zvláštní chování: Vykonávání nesmyslných činností jako je třeba přemisťování nábytku.
    • Nedostatek vzpomínek: Po probuzení si náměsíčné osoby na své činy nepamatují a nemají o nich žádné vědomí.
    • Dezorientace po probuzení: Častým znakem je zmatení hned po probuzení.
    • Neschopnost náměsíčného probudit: V hluboké fázi NREM spánku, kdy náměsíčnost probíhá, je velmi těžké člověka probudit.

    Náměsíčnost u dětí

    Náměsíčnost je běžný stav zejména u dětí, který se projevuje během hlubokého spánku. Je charakterizován tím, že dítě vstane z postele a provádí různé aktivity, aniž by si toho bylo vědomo. Mezi tyto aktivity mohou patřit chůze, mluvení nebo dokonce vykonávání složitějších činností, aniž by dítě bylo plně probuzené. Náměsíčnost se obvykle vyskytuje v první třetině noci, kdy je spánek nejhlubší. Příčiny mohou zahrnovat genetické faktory, stres nebo nepravidelný spánkový režim. Většina dětí z náměsíčnosti vyroste, ale než k tomu dojde je důležité zajistit prostředí, tak aby bylo bezpečné a mohlo se předejít úrazům během náměsíčnosti.

    Náměsíčnost léčba

    Už víte, že jste na 100 % náměsíční. Jak to řešit? Samozřejmě nejefektivnější je návštěva lékaře a konzultace s ním. Co ale může také výrazně pomoci je vylepšení spánkové hygieny a úprava režimu. Tedy žádné modré světlo a kofein před spaním, dostatek denního světla přes den, v noci naopak tma (s tím může pomoci třeba maska na spaní), pravidelný spánkový režim a dostatek živin. Ty můžete doplňovat ve formě různých doplňků stravy nebo třeba i bylinek vhodných na spaní.

    Zdoje:

    https://www.sleepfoundation.org/parasomnias/sleepwalking

    https://www.nhs.uk/conditions/sleepwalking

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559001

    https://stanfordhealthcare.org/medical-conditions/sleep/nighttime-sleep-behaviors/sleep-walking-talking.html

    Zanechte první komentář

    Pečtěte si další články z našeho blogu:

    Poslední recenze našeho obchodu

    Powered byCusRev
    4,9
    Založeno na 141 recenzích
    5 hvězdiček
    96
    96%
    4 hvězdičky
    2
    2%
    3 hvězdičky
    1
    1%
    2 hvězdičky
    0%
    1 hvězdička
    1
    1%
    1-10 z 141 recenzí
    1. VM

      S vitamíny vaší značky jsem spokojená již několik let 👍

    2. AH

      Naprostá spokojenost.

    3. DK

      Vse proběhlo rychle,bez problémů..kartáčky jsou super

    4. NV

      dodání rychlé,děkuji

    5. JČ

      Rychle dodání v krásné zabalené dodávce. Navíc přibalen i darek za nákup, což potěšilo. Obchod rozhodně doporučuji. 🙂

    6. A

      👍

    7. MN

      Vse Ok

    8. MS

      Rychlé dodání a dobrý obchod, moc děkuji.

    9. PS

      Vše naprosto v pořádku a rychlé dodání

    10. VM

      Zatím mi objednané tabletky stačí, ale jak to vypadá budu objednávat další.

    1 2 15 »
    Všechny recenze
    Obsah Vašeho košíku