Kolik má být REM spánku?
Fáze REM spánku u dospělých tvoří cca 20-25 %, tedy něco mezi 90 a 120 minutami za noc. Délka REM spánku klesá s věkem, novorozenci jsou v REM fázi dokonce 80 % času, co spí. Dejte si pozor na nedostatek REM spánku, je velmi důležitý pro mentální pohodu a správné funkce mozku. Nedostatek REM spánku může vyústit k vyšší náchylnosti k duševním poruchám a nestabilitě.
Kdy je spánek nejsilnější?
Nejhlubší fáze spánku není hluboký spánek REM, ale jeho NREM (Non-REM) protějšek, konkrétně ve fázi 4. Trvá kolem 30 minut a je tak nejen nejsilnější a nejhlubší, ale i nejdelší fází našeho spánku. Dochází během něj k regeneraci tkání, vylučování růstového hormonu, doplnění energie a přesunu informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti. Jde o velmi důležitou fázi spánkového cyklu.
Jak si vylepšit REM spánek?
Jednou z nejsilnějších zbraní proti krátkému REM spánku je změna jídelníčku před spaním. Zkuste si před spaním dát něco lehkého, nepřehánějte to s tuky a těžkými jídly. Jezte nejpozději 3 hodiny před spaním, aby vám hezky slehlo. Dále můžete na podporu REM spánku využít sílu bylinek, ze kterých si můžete udělat čaj na spaní. Skvělý je na to kozlík, heřmánek, meduňka, třezalka nebo mučenka.
Kromě čajů můžete bylinky doplňovat i v kapslích, jestli odvarům zrovna nefandíte. Zde najdete skvělý výběr kvalitních doplňků stravy, které vám s vaším REM spánkem určitě pomohou.
Jak má být dlouhý hluboký spánek?
Hluboký spánek by měl tvořit cca 13-23 % celkové délky vašeho spánku. Při průměrné délce spánku 8 hodin se tedy jedná o 62-110 minut. Během tohoto času mozek není moc aktivní, jde spíše o obnovu těla a nabírání fyzických sil. Pro mozek je důležitý hlavně REM spánek.
Co je nejlepší na kvalitní spánek?
Kvalitní spánek vám přinese dodržování vhodné rutiny před spaním, vyhýbání se stimulům nebo i doplňky stravy. Vyhýbejte se stimulům před spaním, například modrému světlu. Pokud opravdu potřebujete ještě před spaním kouknout na obrazovku, nasaďte si alespoň brýle proti modrému světlu. Modré světlo z obrazovek elektronických zařízení narušuje produkci melatoninu, hormonu, který reguluje spánek. Doplnit můžete například magnézium, minerál, který hraje důležitou roli v mnoha procesech v organismu, včetně spánku. Nedostatek magnesia může vést k poruchám spánku. Zajímavým doplňkem je také ashwagandha, bylina, která pomáhá snižovat stres a úzkost a podporuje klidný spánek.
-
Produkt na prodejSleepKing Brýle proti modrému světlu, Charles 3 packOriginal price was: 1 199 Kč.799 KčCurrent price is: 799 Kč.
-
SleepKing Tmavě červené brýle proti modrému a zelenému světlu, Charles399 Kč
-
SleepKing Oranžové brýle proti modrému světlu, Charles399 Kč
Související dotazy s REM spánkem:
V jaké fázi spánku se zdají sny?
Sny se zdají převážně v REM fázi spánku (Rapid Eye Movement), která se vyznačuje rychlými pohyby očí, živými sny a svalovou paralýzou. REM fáze tvoří asi 20-25 % celkového spánku a během noci se opakuje několikrát v krátkých cyklech.
Jak poznat hluboký spánek?
Hluboký spánek, nazývaný také NREM, se vyznačuje pomalými mozkovými vlnami, uvolněním svalů a pomalým dýcháním. Člověk v hlubokém spánku se těžko probouzí a po probuzení si ho obvykle nepamatuje – sny se totiž odehrávají v REM fázi, není tedy co si pamatovat.
Jestli někdo zrovna spí hlubokým spánkem poznáte tak, že se mu oči pod víčky nebudou moc pohybovat (proto Non-Rapid Eye Movement) a nebude na vás reagovat.
Co způsobuje dlouhý spánek?
Dlouhý spánek může mít mnoho příčin, například:
- Nedostatek spánku: Pokud máte chronický nedostatek spánku, vaše tělo se to snaží dohnat delším spánkem.
- Některé nemoci: Některé nemoci, jako je deprese, hypotyreóza nebo narkolepsie, mohou způsobovat nadměrnou spavost.
- Léky: Některé léky, jako jsou antidepresiva nebo benzodiazepiny, mohou mít vedlejší účinek v podobě ospalosti.
- Narušený cirkadiánní rytmus: Narušený cirkadiánní rytmus, například kvůli práci na směny nebo cestování přes časová pásma, může vést k nadměrné spavosti.
- Genetika: Někteří lidé prostě potřebují více spánku. Pokud i vaši příbuzní hodně spí, pravděpodobně to bude ten důvod.
Jak prodloužit REM fázi?
Způsobů, jak prodloužit REM fázi, je hned několik:
- Dodržujte pravidelný spánkový režim: Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu každý den, i o víkendu.
- Vytvořte si relaxační večerní rutinu: Před spaním se vyhýbejte stimulům, jako je kofein, alkohol a modré světlo z obrazovek, nejezte těžká jídla a vyhněte se náročné fyzické aktivitě.
- Cvičte během dne: Pravidelná fyzická aktivita pomáhá zlepšit kvalitu spánku. Ne ale těsně před spaním, to vám jen rozproudí krev a budete hůře usínat.
- Zvažte užívání doplňků stravy: Některé doplňky stravy, jako je například magnézium, mohou pomoci zlepšit kvalitu spánku a prodloužit REM fázi.
-
Produkt na prodej1+1 Magnesium BALÍČEK – BrainMax Performance Mg. 100 kapslí + Energy Mg. 100 kapslíOriginal price was: 938 Kč.844 KčCurrent price is: 844 Kč.
-
Produkt na prodej1+1 Magnesium BALÍČEK – BrainMax Performance Mg. 100 kapslí + Energy Mg. 200 kapslíOriginal price was: 1 248 Kč.1 132 KčCurrent price is: 1 132 Kč.
-
Produkt na prodej2x BrainMax Performance Magnesium 100 kapslíOriginal price was: 1 198 Kč.1 077 KčCurrent price is: 1 077 Kč.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526132
https://www.nhlbi.nih.gov/health/sleep/stages-of-sleep